Hlavní navigace

Šestijádrové Phenomy míří do obchodů, budou lákat na překvapivě nízké ceny

I když AMD chystá oficiálně představit desktopové procesory Phenom II X6 až později v tomto měsíci, někteří obchodníci je již zařadili do svých ceníků.
Martin Noska 17. 4. 2010

Sdílet

Zajímavé jsou podle analytiků hlavně ceny, za které by tyto procesory měly být k dispozici. Americký on-line prodejce Provantage již přijímá objednávky na model Phenom II X6 1090T se základní frekvencí 3,2 GHz a 9 MB L3 cache a to za cenu 318,50 dolarů. Firmy Howard Technology Solution nabízí tento procesor za 350 dolarů a navíc má v nabídce i další šestijádrový model 1055T s frekvencí 2,8 GHz a 6 MB cache a to za 240 dolarů.

Šestijádrové procesory AMD se objevily také v neamerických e-shopech a např. na fanouškovské stránce ExpReview lze najít odkaz na čínský obchod, kde je model 1055T nabízen dokonce jen za 214 dolarů.

Pokud budou oficiální ceny po zveřejnění firmou AMD podobné, bude to znamenat, že tato šestijádra budou k dispozici opravdu výrazně levněji, než je tomu u Intelu. Ten nabízí model Core i7-980X s frekvencí 3,33 GHz za zhruba 1000 dolarů.

AMD o nových procesorech zatím prozradilo jen minimum informací, ale z prezentace, která se objevila na stránkách VR-Zone, unikly názvy, rychlosti i data zveřejnění těchto modelů. I po smazání z VR-Zone pak tyto prezentace zůstaly na webu Softpedia. Pro více informací viz článek Detaily o procesorech Phenom II X6 od AMD unikly na web.

V slidech jsou uvedeny ještě další dva modely procesorů, Phenom II X6 1075T a 1035T, které mají být taktovány na 3,0 GHz, respektive na 2,6 GHz.

Dean McCarron, vedoucí analytik společnosti Insight 64 říká, že překvapivě nízká cena by měla stimulovat poptávku po šestijádrech, která by mohla najít uplatnění jak u hráčů, tak i ve firemních pracovních stanicích. Důležité ovšem bude srovnání výkonu s procesory Intelu, ale i když čipy AMD nebudou v benchmarcích pravděpodobně dosahovat takových výsledků, jako konkurenční procesory Core i7, díky svojí ceně mohou přilákat řadu uživatelů, pro které by jinak šestijádrové procesory byly příliš drahé. Jejich adaptaci pak pomůže i kompatibilita se stávajícími deskami s paticemi AM3 a AM2+.

AMD také v nové generaci procesorů Phenom II uvádí technologii označovanou jako Turbo Core, která má zvýšit taktovací frekvenci při nevyužití všech jader až o 500 MHz (v závislosti na modelu procesoru). Ta by se navíc měla objevit i v nové generaci čtyřjádrových Phenomů. Více o ní najdete v článku AMD představuje procesorovou technologii Turbo Core.