Hlavní navigace

Šestijádrové procesory pro desktopy znamenají výrazný posun, tvrdí analytici

Rozšíření portfolia Intelu a AMD o šestijádrové procesory pro stolní PC je významným krokem, problémem ovšem bude nedostatečně optimalizovaný software.
Martin Noska 14. 3. 2010

Sdílet

Letošní rok je ve znamení rozšíření možnosti desktopových počítačů, neboť šestijádrové procesory jako Intel Core i7-980 Extreme Edition s frekvencí 3,33 GHz (3,6 GHz v režimu Turbo) a AMD Phenom II X6 (parametry nebyly blíže specifikovány, ale hovoří se o frekvenci až 2,8 GHz) jsou podle analytiků výrazným posunem kupředu. Než o převratnou revoluci však jde spíše o postupný posun, jehož význam bude snižovat nedostatek dostupného softwaru, který by dokázal využít možností všech šesti jader.

Rob Enderle, analytik společnosti Enderle Group, je přesvědčený, že v současnosti nemají uživatelé příliš příležitostí jak využít procesory s více než třemi jádry kdekoliv jinde, než v pracovních stanicích či serverech. Nicméně situace se mění a například nové počítačové hry jsou postupně optimalizovány tak, aby dokázaly dodatečná jádra využít a také Windows 7 si s multijádrovými procesory poradí lépe, než jejich předchůdci.

Dan Olds, analytik společnosti Gabriel Consulting Group, pak dodává, že software jen pomalu dohání hardwarové možnosti, které nabízejí nejnovější počítačové čipy. Podle Oldse je ovšem jen otázkou času, až se vývojáři softwaru začnou orientovat na čtyř a více jádrové procesory a naučí se využít všechna jádra, která konkrétní systém nabízí. Šestijádrovou technologii Olds považuje za klíčovou hlavně z toho hlediska, že ukáže vývojářům, že musí začít přemýšlet paralelizovaně.

Olds i Enderle se shodují v tom, že důležité bude, aby se šestijádrové procesory dostaly i do přenosných počítačů, které jsou v současnosti nejrychleji rostoucím segmentem na trhu s PC. Ani jeden z velkých výrobců sice mobilní šestijádra ještě neohlásil, nicméně jejich uvedení v budoucnu bude logickým krokem.