Hlavní navigace

Severní Korea popřela účast na hackerském útoku proti Sony Pictures

5. 12. 2014

Sdílet

 Autor: Sony Pictures
Blíže nejmenovaný představitel Severní Koreje uvedl, že jeho země rozhodně nestojí za nedávnými sofistikovanými hackerskými útoky na americkou společnost Sony Pictures.

S informací přišla oficiální rádiová stanice americké vlády Hlas Ameriky, podle které diplomat Severní Koreje v New Yorku důrazně odmítl, že by hackeři jeho země stáli za zmíněnými útoky či je sponzorovali. Jak uvedla tento týden FBI, kybernetický útok na Sony Pictures je doposud tím největším, který se odehrál na americké půdě. Podle některých expertů s útokem souviselo zveřejnění některých doposud nevydaných filmů na pirátských stránkách, k němuž došlo tento týden.

Zmíněný zástupce Severní Koreje musel být členem delegace této země u OSN v New Yorku, jelikož Spojené státy a Severní Korea neudržují žádné formální diplomatické vztahy.

„Spojování Severní Koreje s útokem na Sony je dalším výmyslem s cílem poškodit naši zemi,“ uvedl anonymní diplomat pro Hlas Ameriky. „Moje země již dříve veřejně prohlásila, že se bude řídit mezinárodními normami a nebude podporovat hacking a pirátství.“

I když podle některých expertů byl útok na Sony podmíněn chystaným vydáním komedie The Interview, ve které jsou dva reportéři naverbováni CIA k vraždě lídra Severní Koreje Kim Čon Una, řada bezpečnostních expertů již dříve uvedla, že tato verze je spíše nepravděpodobná.

„Zcela zřejmým cílem tohoto útoku bylo vytvoření chaosu a atmosféry napětí,“ uvedl bezpečnostní stratég společnosti Rapid7 Trey Ford s tím, že podobné útoky, v rámci nichž jsou nenávratně smazána data na desítkách počítačů v rámci jedné sítě, není příliš běžné. „Tento typ ničivého útoku lze přiřadit spíše k nějaké aktivistické skupině nebo mohlo jít o vojenskou operaci.“

Podle Ofera Gayera ze společnosti Incapsula pak zmíněný útok byl spíše „snahou o vyvolání chaosu“, než tradičním útokem skupinky hackerů, jelikož skupina, jež se k útoku přihlásila - Guardians of Peace (v českém překladu Strážci míru) - po Sony požadovala změnit pracovní prostředí zaměstnanců této korporace a její restruktualizační plány. Podobné typy útoků bývají podle Gayera podnikány právě aktivisty, kteří na sebe chtějí upřít pozornost, a ne hackery podporovanými nějakým státem. Ti se spíše zaměřují na sběr informací.

Agentura FBI tento týden varovala před možným pokračováním destruktivních hackerských útoků několik velkých amerických společností.