Hlavní navigace

SharePoint 2013 by měl přidat v mobilních aplikacích

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Nová verze SharePointu, všestranného serveru pro vnitropodnikovou spolupráci firmy Microsft, přináší řadu nových a vylepšených funkcí, přesto je stále co vylepšovat.
zap 5. 3. 2013

Sdílet

Uživatelé se dočkali přepracovaného uživatelského rozhraní, rozšířeného ukládání dat na cloudový disk SkyDrive Pro se synchronizací dokumentů a lepší správy úloh.

SharePoint používají především velké společnosti k budování intranetů, veřejných míst, diskusních fór, blogů a wikipedií, stejně jako pro ukládání, prohledávání a správu dokumentů. Dnes pro Microsoft generuje ročně přes dvě miliardy dolarů zisku a je pochopitelné, že společnost jeho nové verzi věnovala velkou pozornost.

Podle expertů ale zůstává mnoho nezodpovězených otázek a mezer v implementacích v oblasti mobilního přístupu a sociálních médií. Pro firmy je to motivace hledat alternativy, které se ostatně na tento trh stále více tlačí.

Na pracoviště v poslední době pronikly tablety a chytré telefony a pro řadu společnosti je samozřejmost jimi své pracovníky vybavit. SharePoint bohužel ztrácí právě v této oblasti. Podle komentářů analytiků nejsou znepokojující ani tak nedostatky, jako spíše to, že u Microsoftu není vidět opravdu výrazná snaha situaci napravit.

Microsoft dnes poskytuje aplikaci SharePoint NewsFeed, která umožňuje uživatelům platforem Windows Phone a iOS pracovat s příslušnými lidmi a dokumenty. Verze pro Windows 8 se plánuje na druhé čtvrtletí tohoto roku a Android přijde na řadu ještě později.

Ve Windows Phone je k dispozici ještě aplikace pro SkyDrive Pro, úložnou komponentu SharePointu. Windows 8 a iOS se by se měly své verze dočkat v průběhu tohoto čtvrtletí.

Experti napadají především omezenou funkčnost těchto aplikací, které nabízejí jen malou část toho, co SharePoint umožňuje. Microsoft potřebuje především nekompromisní podporu pro platformy Android a iOS. Je možné, že i nadále nemá jasno ohledně podpory Sharepointu a všech svých kancelářských aplikací na jiných platformách. Poslední věcí, o kterou má Microsoft zájem, je podpořit růst Applu na úkor svých softwarových klientů.

Microsoft v létě investoval 1,2 miliardy do sociální sítě Yammer, čím potvrdil, že si uvědomuje své nedostatky v této oblasti. Jistá integrace funkcí Yammeru a SharePointu ve formě aplikačního rozhraní již existuje, ale jejich hlubší propojení si vyžádá větší množství vývojářského času a je otázkou, do jaké úrovně se podaří. V každém případě je dnes Yammer, ve své podstatě na cloudu postavený software, přidáván k některým verzím kancelářské sady Office 365 Enterprise.

Zůstává však stále nejasné, jaký vztah mezi Yammerem a SharePointem bude, především ohledně existujících duplicit některých funkcí.