Hlavní navigace

Sharp Aquos LC-60LE830

29. 9. 2011

Sdílet

www.sharp.cz, cena: 85 000 Kč I když dnes již lze sledování kasovních trháků ve 3D označit za ryze mainstreamový zážitek, nadsazené cenovky 3D televizorů a vstupenek do multikin tomu...

www.sharp.cz, cena: 85 000 Kč

I když dnes již lze sledování kasovních trháků ve 3D označit za ryze mainstreamový zážitek, nadsazené cenovky 3D televizorů a vstupenek do multikin tomu zatím příliš neodpovídají. Posunout domácí televizní 3D svět zase o něco blíže masám a přitom nevyvinout přespříliš silný tlak na jejich peněženku se pokouší japonský Sharp s druhou generací Quattron panelu. Novinka v jejich nabídce se chlubí optimalizovaným výpočtem barev v útrobách Full HD 3D televizoru Sharp LE830 s Edge LED podsvícením, který je nástupcem loňské řady LE820.
Právě ta jako první předvedla světu panelovou technologii Quattron, jež byla v dobách dřívějších označována jako RGB+Y. Sharp se tehdy s cílem dosažení věrnějšího barevného podání a úspory energie rozhodl k základní trojici barev čítající červenou, zelenou a modrou přidat ještě žlutou, a získat tak prostřednictvím patentu konkurenční výhodu nad ostatními výrobci.
Stejně jako osaměle vypadající sympatická slečna u baru to LE830 na uživatele nejprve zkouší po estetické stránce. Extrémně tenký palcový (2,5 cm) černý rám obrazovky se zaoblenými rohy je ve spodní části zdvojen kovovým lemem a ve výsledku působí spolu s již tradiční vycentrovanou svítící „sharpovskou“ stříškou velmi nenuceně a přitom elegantně. Solidní dojem vzbuzuje také kovový stojan zahalený černým plastem.
Co se samotné obrazovky týče, pustil Sharp čelní sklo k vodě a nahradil ho matným panelem, který jsme v redakci přijali s potěšením. Po každodenním vysedávání před obrazovkou, které se nemile podepisuje na tělesné stavbě, se totiž raději budeme dívat jen na paradoxně hubené ladné křivky hereček, rozptylující odrazy nejen nás samotných, ale i oken a žárovek lamp si rádi odpustíme.
Zásoba konektorů je u televizoru v této cenové hladině ukázkou vhodně namíchané „portorikánské“ sestavy. Z těch klíčových vybíráme tři USB porty, čtyři HDMI konektory, D-Sub, slot na SD karty nebo Ethernet, který lze nahradit dodávaným USB Wi-Fi adaptérem, jenž vás ovšem při permanentním využívání bezdrátových služeb ochudí o jeden ze tří USB portů. Ty mají sloužit pro pohodlné přehrávání fotografií, hudby i videa (včetně DivX v plném HD rozlišení) z USB disku. Nechybí ani typičtí zástupci z řad analogu: S-Video, komponentní video nebo SCART. Kompletní výčet je uveden spolu s vybranými parametry ve specifikacích.
Na externí USB úložiště můžete (nebo spíše musíte) i nahrávat, LE830 totiž interním úložným prostorem nedisponuje. Funkce časového posunu (time-shifting) nabízí možnost cestovat časem alespoň v digitálním světě živého vysílání. Pokud se při neodkladné cestě na 9. schůdek do sklepa pro vychlazenou dvanáctku strachujete, že prošvihnete vstřelenou branku nebo nenadálý klíčový moment filmu, stačí stisknout pauzu a děj se začne nahrávat. Vy ho pak po libovolně dlouhé přestávce opět uvedete do pohybu stiskem tlačítka. Jak již bylo předesláno, je k tomu potřeba USB disk, který si televizor nejdříve naformátuje na vlastní stravitelný formát (přenášení dat do PC není možné).
Nastíněná podpora internetového připojení by své opodstatnění měla nalézat zejména díky internetové platformě, kterou má na svědomí Sharp spolu s Philipsem a Loewe. V případě Sharpu nese označení AQUOS NET+. I když umožňuje surfovat po internetu, omezená nabídka aplikací a služeb v době testování nebyla příliš přesvědčivá. Napravit pošramocené renomé by mohla slíbená internetová videopůjčovna spolu se zpřístupněním služby Skype. Jistou nevýhodu představuje naše zeměpisná poloha, jelikož služby jako Netflix zůstávají nám „neameričanům“ zaoceánsky vzdálené. Konkurenti jsou v tomto ohledu minimálně o krok napřed, LE830 má k plně využitému potenciálu internetu ještě hodně daleko. Na rozdíl od hardwarových specifikací zde ale platí leckdy nenaplněný příslib „co není, může být“.
Podpora DLNA funguje hladce a de facto jí nemáme co vytknout – streamovat můžete fotografie, hudbu i videa (podporována je široká paleta běžně používaných kodeků). Kromě analogu lze přijímat také z digitálních tunerů, k dispozici je DVB-T a DVB-C tuner. Krátce se ale podívejme na dodávaný dálkový ovladač, který sice plní svou funkci, ale ničím vás nepřekvapí. Je to možná nezvyklé, ale pár gramů navíc by ovladači vůbec neuškodilo. Chápeme honbu za co nejlehčím příslušenstvím, ale u ovladačů by člověk přece jenom měl mít pocit, že v ruce něco drží a nebát se zmačknout tlačítko, protože si podvědomě myslí, že co je lehké, tak je vlastně určitě i křehké.
Pravé kouzlo LE830 vyvěrá nejen na povrch, ale hlavně do prostoru až po usednutí do pohovky a nasazení 3D brýlí. V té chvíli totiž došlo k překonání našich očekávání. Je vidět, že od uvedení svého prvního 3D televizoru LE925 urazil Sharp pořádný kus cesty. Nevýrazněji se to projevuje na potlačení efektu, který trápí nejeden konkurenční 3D televizor: nevítaní „zdvojení zloduchové“ jsou totiž v případě LE830 téměř minulostí. Bohužel k dokonalosti ještě zůstává odstranit tradiční bolístku a tou jsou duchové (i když ne častí) u scén s vysokým kontrastem, které ovšem stále činí potíže i 3D plazmám.
Televizor ve výsledku zprostředkuje při sledování Blu-ray 3D filmu vysoce příjemný prostorový vizuální požitek s jasným, ostrým obrazovým podáním a přirozenými živými barvami. I navzdory deaktivovanému scanning backlight systému, jehož úkolem je vyzdvihnout reakční dobu a zamezovat tak nežádoucím dosvitům, se akční scény odehrávají vcelku ostře.
Líbily se nám rovněž 3D brýle od Sharpu, které nabízejí nadstandardní komfort, dobře sedí a úspěšně zakrývají téměř celé zorné pole. K dispozici je také funkce pro konverzi z 2D do 3D, nicméně to, že pokud si chcete trojdimenzionální podívanou opravdu užít, je zdroj v podobě 3D snímku na Blu-ray disku nezbytným předpokladem, už snad nemusíme znovu připomínat a rozebírat.
Tím se dostáváme ke klasickému 2D obrazu, jenž doslova pulzuje životem a může se pyšnit jasem, který by mu ledajaký konkurent mohl nepřejícně závidět: disponuje totiž vysokou úrovní detailů i v tmavých filmových zákoutích. Nešvar předchozích Quattron panelů tak byl úspěšně zahnán do černočerné tmy.
Co se plynulých barevných přechodů týče, má LE830 stále prostor pro zlepšení. Ty byly v minulosti zřejmé i při sledování snímků v SD rozlišení, nicméně v posledních letech se Sharpu daří tyto rezervy eliminovat, čehož je důkazem i testovaný model. Obraz je navíc i ve standardním rozlišení oproti předchůdcům ostřejší. Ubylo také šumu. Na rozdíl od 3D obrazu se v případě akčních automobilových 2D honiček stará o nerozmazaný požitek scanning backlight systém v kombinaci se 100Hz zobrazovací technologií – a jde jim to opravdu výtečně.
Potěší i pozorovací úhly, jež dosahují většího rozpětí než většina konkurenčních produktů. Při zvětšování úhlu sice dochází ke značnému snížení intenzity černé, ale stále ne tak výraznému, jak je tomu dnes špatným zvykem.
I když zvukové podání není nijak katastrofické, byla by opravdu škoda neutratit nějaký ten peníz za solidní externí reproduktorovou soustavu, jejíž doprovod si televizor Sharp LE830, který v celé řadě aspektů nad většinou svých protivníků vyniká, opravdu zaslouží. V této cenové hladině se jedná o jeden z nejlepších televizorů, který se nám dostal před oči.

Technologie panelu: Quattron LCD s Edge LED podsvícením
Úhlopříčka: 46“ (117 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory:
Konektory/rozhraní: 4× HDMI (1.4), 3× USB, SCART, D-Sub, S-Video, Ethernet, komponentní video, kompozitní video, audio vstup/výstup, S/PDIF (optický), Wi-Fi (USB adaptér)
Rozměry: 1072 × 663 × 34 mm (bez stojanu)
Hmotnost: 23 kg