Hlavní navigace

Silent Text – šifrovaná zpráva, která se sama zničí

Sdílet

 Autor: © Beboy - Fotolia.com
Společnost Silent Circle, která se věnuje šifrování mobilní komunikace, vypadla novou verzi aplikace Silent Text pro iOS. Výměnu zašifrovaných údajů je nyní možné provést stisknutím jediného tlačítka a soubory mají také možnost sebezničení.

Silent Circle v současnosti nabízí dvě mobilní aplikace - Silent Phone a Silent Text. V budoucnosti plánuje přidat také aplikace Silent Mail. Jak už naznačují jejich názvy, aplikace mohou být používány pro bezpečné telefonování nebo videohovory a pro zasílání zašifrovaných textových zpráv a e-mailů. Čtvrtá aplikace společnosti se jmenuje Silent Eyes, je dostupná pouze pro počítače a šifruje videokonference.

Aplikace jsou ke stažení zdarma, ale používat se dají pouze s předplatným služeb společnosti Silent Circle, které stojí 20 dolarů za měsíc.

Všechna komunikace prochází přes servery společnosti, ale již v zašifrované podobě. Data jsou zašifrována lokálně klíči, které jsou vygenerované přímo v zařízení.

„Hlavním cílem společnosti je vložit bezpečnost do rukou uživatelů,“ řekl Jon Callas, hlavní referent technologií v Silent Circle. „Šifrování probíhá na vaší straně a neexistuje způsob, kterým bychom vaše data mohli přečíst. Nemůžeme číst vaše texty ani poslouchat hovory. Po dokončení komunikace jsou všechna data zničena.“

V nové verzi aplikace Silent Text je možné do zpráv přikládat i soubory a polohu. Přiloženy mohou být v podstatě stejné přílohy, které se dají zasílat přes zařízení iOS, včetně lokací na mapě. Limit pro odesílání souborů je momentálně 65 MB, ale v budoucnosti se bude zvyšovat, řekl Callas. Aplikace má také možnost „burn notice“, která v předem určený čas automaticky všechny soubory na zařízení odesílatele i příjemce smaže.

Všechny soubory jsou šifrovány svým unikátním klíčem, který je zničen po smazání zprávy, řekl Callas. Cílem společnosti je také zpřístupnit možnost šifrování i uživatelům, na které jsou podobné služby příliš komplikované. „Aplikace vypadá stejně jako klasická aplikace pro odesílání SMS. Používá se úplně stejně.“

Servery společnosti Silent Circle jsou umístěny v Kanadě a do budoucna společnost plánuje instalovat další servery ve Švýcarsku i v Asii.

Společnost se snaží uchovávat minimum informací. Například adresa IP přihlášených uživatelů se ukládá po sedm dní, ale je v plánu tuto dobu zkrátit na 24 hodin. „Spoustu údajů neuchováváme vůbec,“ řekl Callas. „Například nedržíme záznamy o tom, kdo komu volá.“

Neukládáním mnoha věcí je občas opravdu těžké vychytat všechny chyby v síti společnosti, řekl Callas. Silent Circle doufá, že bude služba obzvláště prospěšná pro aktivisty za lidská práva a pro aktivisty v zemích, kde není žádná podpora svobodného projevu. Ale ze stejného důvodu se objevují obavy, že by aplikace mohly být zneužity pro kriminální činnost. „Máme podmínky používání služby, které říkají, že nechceme, aby lidé s aplikací prováděli jisté činnosti,“ řekl Callas. „Nechceme, aby byla používána pro kriminální účely, ale také rozumíme tomu, že je v některých zemí aktivismus nelegální. Máme jasné hranice a očividně jsou některé věci, které považujeme za porušení podmínek služby a některé věci, které ne. Existuje mnoho aktivit, které mohou být v některých zemích technicky ilegální, ale o které se nezajímáme, ale jsou také další věci, o které se rozhodně staráme. Zvládáme to tak nejlépe, jak dovedeme,“ prohlásil.

Autor článku