Hlavní navigace

Síť Google+ čeká vyšetřování antimonopolního úřadu

Otázka zní: Preferuje Google svoji vlastní sociální síť ve výsledcích vyhledávání neférovým způsobem, a pokud ano, je to porušení zákona?
Martin Noska 15. 1. 2012

Sdílet

Před několika dny se objevily reporty, které zveřejnily agentury Bloomberg a Reuters, podle kterých Google upřednostňuje výsledky ze sociální sítě Google+ ve svém vlastním vyhledávači. Situace zaujala i americkou Federální komisi pro obchod (FTC), která nyní bude zkoumat, zda sociální síť Googlu neporušuje antimonopolní zákony.

Google navíc v uplynulé týdnu uvedl nové změny ve svém vyhledávání, kdy do výsledků dotazu zahrnuje i fotografie, příspěvky a komentáře ze sociální sítě Google+. Google označuje tuto novou funkci jako „Search, Plus Your World“ a v jejím rámci uživatelé Google+ vidí jako výsledky hledání i materiály lidí, s nimiž jsou v této síti v kontaktu. Samozřejmě že tato skutečnost hned vzbudila pozornost a bloggeři, nezávislí komentátoři i konkurenti shodně tvrdí, že se jedná o neférovou propagaci sítě Google+ a informací v ní před dalším obsahem dostupným na webu.

Výsledkem je fakt, že organizace Electronic Privacy Information Center (zkráceně EPIC), která existuje od roku 1994 a zaměřuje se na ochranu osobních práv a soukromí uživatelů, urgovala FTC, aby změny ve vyhledávání Googlu důkladně prošetřila. Také zástupci Twitteru vyjádřili ve veřejném prohlášení nespokojenost, neboť podle nich změny ve vyhledávači Googlu mohou ztížit nalezení příspěvků z Twitteru. A také Danny Sullivan, zakladatel webu Search Engine Land, tvrdí, že povinností Googlu je dát jako výsledek na dotaz uživatele nejrelevantnější výsledky na webu a nikoliv ty, které jsou v zájmu Googlu samotného. Reakce uživatelů je pak smíšená, někteří již s novou funkcí ale vyjádřili spokojenost. Trochu kontroverzní je ovšem fakt, že jako výsledek vyhledávání uživatel nedostane jen příspěvky svých přátel ze sítě Google+, ale také to, co zde sám sdílel a podle komentátorů nedává příliš smysl, aby mu jako výsledky na jeho dotaz vyjížděly na vysokých pozicích věci, které on sám vytvořil.

FTC se již ve svém antimonopolním šetření dlouhodobě zaměřuje na to, zda Google nemanipuluje výsledky vyhledávání ve svůj prospěch, nezvyšuje ceny reklam pro konkurenty a jestli nezneužívá svoji kontrolu nad mobilním operačním systémem Android  k tomu, aby odradil výrobce smartphonů k používání aplikací konkurentů. Již před několika dny měl navíc Google aféru s propagací svého prohlížeče Chrome, jejímž výsledkem je to, že dočasně penalizoval stránky tohoto browseru při vyhledávání. Více najdete v článku Google penalizoval Chrome ve svém vyhledávání.

Co nelze Googlu upřít je to, že dává uživatelům možnost personalizované výsledky ze služby Search, Plus Your World vypnout kliknutím na ikonku glóbu na pravé straně jakékoliv stránky s výsledky vyhledávání. Pokud pak chcete tuto funkci vypnout trvale ve svých preferencích pro vyhledávání, lze to učinit v preferencích pro nastavení vyhledávání.