Hlavní navigace

Sítím VPN se daří v diktaturách, jak je na tom Česko?

25. 9. 2023

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Sítě VPN tvoří už řadu let základ komunikační bezpečnosti. Motivy, proč je začít používat, jsou přitom různé. Jak je na tom přijetí VPN dnes?

Důvody, proč používat sítě VPN, se globálně značně liší. Jsou totiž země, které omezují internet a zakazují různé on-line platformy sociálních médií, weby, aplikace a používají řadu dalších cenzurních nástrojů a VPN je jednou z důležitých metod, jak se těmto omezením vyhnout. Mnoho lidí VPN zase využívá k tomu, aby si zajistili soukromí a bezpečnost na internetu.

Používáte sítě VPN?

Analytici společnosti Atlas VPN analyzovali a seřadili 85 zemí z hlediska používání VPN od roku 2020 do 1. pololetí 2023. Míra aktuálného rozšíření VPN se vypočetla tak, že se sečetly počty stažení VPN v jednotlivých zemích v daném roce a vydělilo se to počtem obyvatel dané země.

V první polovině roku 2023 dosáhl počet celosvětových stažení VPN 130 milionů. Údaje o stahování VPN přitom poskytly Google Play a Apple App Store pomocí služeb Sensor Tower a AppTweak. Údaje o stahování zahrnují 45 největších poskytovatelů VPN.

V prvním pololetí letošního roku stál na čele žebříčku přijetí VPN Singapur, a to s více než 1,1 milionu stažení na 5,85 milionu obyvatel, což představuje index přijetí VPN 19,32 %. Lidé v Singapuru používají VPN z různých důvodů, včetně obav o soukromí, bezpečnostních potřeb a touhy po přístupu k obsahu, který je například omezený geograficky.

Najděte svého ideálního zaměstnavatele v příloze TOP IT Employers v magazínu Computerworld Přečtěte si také:

Najděte svého ideálního zaměstnavatele v příloze TOP IT Employers v magazínu Computerworld

Na druhé pozici jsou Spojené arabské emiráty (SAE) s 16,94% podílem uživatelů VPN. Služby VPN si i oblíbili také uživatelé v Kataru (15,33 %). Tyto tři země vévodily žebříčku i vloni – každá měla míru přijetí okolo 40 %. Mezi země s nejvyšším využíváním VPN patří i Saúdská Arábie, kde byla zaznamenána 11,02% míra přijetí.

Vysoká míra rozšíření VPN v oblasti Perského zálivu je způsobena tamějšími přísnými předpisy o cenzuře internetu, které omezují přístup k některým webovým stránkám, platformám sociálních médií a obsahu považovanému za kulturně nebo politicky citlivý.

Co se týče Evropy, tak tam žebříčku vévodí Nizozemsko, kde se míra přijetí pohybovala v prvním pololetí tohoto roku těsně nad deseti procenty. Je to i díky vysoké informovanosti jejích obyvatel, přičemž důraz se klade na on-line bezpečnost. Velká Británie vykázala míru přijetí 7,23 %, Lucembursko pak 7,09 %.

Další v pořadí, Francie, hlásí index ve výši 6,92 % a stejně jako mnoho jiných zemí EU zaznamenala v průběhu let růstovou trajektorii, což odráží širší trend Evropanů, kteří přijímají VPN ve stále vyšší míře.

Malování ve Windows se dočká zásadních zlepšení Přečtěte si také:

Malování ve Windows se dočká zásadních zlepšení

Na opačné straně žebříčku jsou pak Venezuela (0,37 %, v roce 2021 ale více než 20 %), Japonsko (0,49 %, tam je nezájem o VPN opravdu dlouhodobý) či Kolumbie (ta ale měla v roce 2021 také 18 % míru přijetí).

webcast

Co se týče České republiky, náš index přijetí v první polovině tohoto roku činí 1,5 %, podobně jako Polsko (1,4 %). Slovensko je na tom ale ještě hůře – pouhé jedno procento v letošním roce.

Rusko, kde by se dal očekávat velký zájem o VPN poté, co tamější úřady výrazně omezily přístup k některým on-line službám, je míra přijetí v prvním pololetí 2023 celkem 2,3 %. Na druhou stranu boom zájmu tamějších uživatelů se datuje k roku 2022, kdy index dosáhl hodnoty téměř 23 %. Podobně je na tom i Bělorusko, i když s nižšími čísly (2,84/10,53 %).

 

Security World si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.

Byl pro vás článek přínosný?