Hlavní navigace

Skládací mobil Ara z dílny Googlu se už blíží

14. 1. 2015

Sdílet

 Autor: © phonebloks.com
Google zveřejnil nové informace týkající se jeho chystaného smartphonu s názvem Project Ara, který si uživatelé budou sestavovat sami podobně jako Lego.

Google zveřejnil informace o e-shopu pro projekt Aara, skrze nějž budou uživatelé schopni nakupovat přídavné komponenty, pomocí nichž bude možné smartphone Ara přizpůsobovat podle individuálních preferencí. Google je při výrobě jednotlivých částí pro telefon, jakými jsou antény, fotoaparáty, senzory, displeje a baterie závislý na externích dodavatelích. Všechny tyto komponenty bude možné zakoupit pouze skrze e-shop Googlu.

Google u se u projektu Ara inspiroval populárními kostkami Lego, které jsou známé po celém světě. Americký gigant tak bude prodávat pouze základní rám telefonu a uživatelé do něj následně budou schopni přidávat či odebírat jednotlivé funkce jednoduše tak, že do rámu umístí jednotlivé kusy zakoupeného hardwaru. Cena základního rámu telefonu od Googlu má být pouhých padesát dolarů, tedy něco málo přes tisíc korun. Jednotlivé moduly se pak budou prodávat zvlášť.

Díky projektu Ara uživatelé nebudou muset mít v telefonu funkce, které nechtějí. A pokud anténa či fotoaparát přestane fungovat, mohou tyto moduly jednoduše vyměnit, namísto toho, aby měnili celý smartphone. Hlavním cílem inženýrů Googlu bylo to, aby upgradování telefonu bylo co možná nejsnadnější.

Projekt Ara začne jako pilotní projekt, během kterého Google bude sledovat, jak je zařízení používáno a vylepšovat jednotlivé procesy. Google zatím vytvořil tři prototypy smartphonu pro různé velikosti displejů. Jak přiznává sám Google, americký gigant bude u projektu silně závislý na externích výrobcích hardwaru, kteří musejí přicházet s novými funkcemi. Nový e-shop bude jednak místem, kde uživatelé budou moci kupovat moduly, ale také jediným místem, kde je výrobci budou moci prodávat.

special_kyberutoky

Nový Module Developers Kit (MDK 0.2) vydaný tento týden obsahuje podrobnější informace o plánovaném e-shopu, minimálních požadavcích na moduly a dělení plateb mezi výrobce a Google. Podle Googlu bude Ara Module Marketplace store fungovat podobně, jako Google Play, v němž je možné kupovat aplikace, hudbu a filmy. Uživatelé zde také budou moci jednotlivé moduly hodnotit.

Vývojáři budou muset jednotlivé moduly zasílat Googlu, který je bude prověřovat a schvalovat tak, aby bylo zaručeno, že budou fungovat bezchybně. Google neuvedl, zda bude výrobcům asistovat při schvalování modulů úřady. Řada výrobců totiž budou pouze nadšenci, pro něž by schvalování výrobku státními orgány před uvedením na trh bylo velmi složité a nákladné. Příjmy s výrobci budou sdílěny „pravidelně v předem dohodnutém intervalu“.