Hlavní navigace

Sklo může proměnit spotřební elektroniku

29. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © Tombaky - Fotolia.com
Není snadné pohlížet na sklo jako na motor rychlého technologického vývoje. Vše ale nasvědčuje tomu, že půjde o jeden z hlavních zdrojů inovací příštích let.

Důkazem budiž fakt, že již nyní přichází stále více společností s novými návrhy na využití skla v běžné spotřební elektronice, jako třeba v hodinkách, smartphonech nebo tabletech. Některé firmy jdou však ještě dál a jejich skleněné projekty se často podobají rekvizitám z nejrůznějších sci-fi filmů. Tímto směrem se vydaly zejména tři velké společnosti, jejichž objevy boří zažité představy o tom, co všechno je se sklem vůbec možné dělat.

Místo k optikovi do Googlu
Sebastian Thrun, profesor ze Stanfordu a především pracovník Googlu, se v tomto týdnu objevil v americké talk show Charlieho Rosea. To by samo o sobě nebylo nijak zajímavé, kdyby s sebou do studia nepřinesl také speciální brýle a poprvé tak na veřejnosti nepředstavil koncept Project Glass.

Brýle jsou zřejmě jedním z nejambicióznějších projektů Googlu poslední doby. Používají skla a zrcadla pro zobrazení displeje v zorném poli uživatele způsobem navozujícím pocit, že informace jednoduše plavou ve vzduchu. Nezbytnou součástí brýlí je přístup k bezdrátovému připojení, díky kterému je mimo jiné možné posílat namluvené zprávy nebo pořizovat fotografie. Právě poslední jmenované možnosti Thrun využil a umístil na web fotografii Charlieho Rosea. Jde o vůbec první zveřejněnou fotografii pořízenou těmito brýlemi.

Apple si hraje s tvary
Vypadá to, že Apple je zcela fascinován myšlenkou zakřiveného skla. Poprvé jsme si toho mohli všimnout při pohledu na stropy některých obchodů Applu. Společnost v tomto týdnu dokonce požádala o patent na tuto skleněnou stropní konstrukci. Loni v létě zase Apple představil plány na stavbu nového kampusu v kalifornském Cupertinu a Steve Jobs tehdy prohlásil, že v celé budově nebude jediný kus rovného skla.

Je logické, že se tato posedlost musela nějak projevit i do samotných produktů Applu. Různé spekulace se objevily loni v září, kdy taiwanský server DigiTimes přišel s informací, že Apple koupil velké množství strojů na výrobu zakřivených skleněných obrazovek. Někteří tehdy tvrdili, že se tyto displeje možná objeví v iPhonu nebo iPadu. A co teprve hodinky iWatch Apple, které je možné propojit s ostatními produkty od Applu a také službou iCloud.

Microsoft chce chytré sklo
Ačkoliv se něm v této souvislosti nepíše tolik jako třeba o Applu, Microsoft je také velkým vizionářem. V říjnu loňského roku zveřejnil dvě videa, ve kterých popisuje své vize budoucích technologií. Jeho předpovědi jsou zčásti založené na tom, co dokáže současný výzkum, a zčásti na tom, co bude možné v budoucnu.

Mnohé z jeho myšlenek se nějakým způsobem spoléhají právě na sklo jako materiál budoucnosti. Ve videu je například zobrazen displej jako součást okna v taxíku nebo kuchyňské linky, přičemž vždy jde o průhledné obrazovky. Microsoft ve skutečnosti již vyvinul prototyp takového transparentního displeje, který pojmenoval jako „Průhlednou 3D pracovní plochu“.