Hlavní navigace

Skoro polovina planety už je online

24. 2. 2016

Sdílet

 Autor: © memo - Fotolia.com
Počet lidí, kteří získali přístup k internetu, se v loňském roce zvýšil o 200 milionů.

K internetu už je připojena skoro polovina obyvatel planety, podle aktuálního reportu Facebooku konkrétně 3,2 miliardy lidí. Loňský meziroční nárůst potvrdil trend posledních deseti let, když každoročně online přibývá 200 – 300 milionů lidí.

„Podle mě je úžasné, že za třicet let je online skoro polovina populace, která tak má přístup k nezměrnému množství informací, které se na síti dají najít,“ hodnotí Dan Olds, analytik společnosti The Gabriel Consulting Group. „Kdybyste lidi z oboru v polovině devadesátých let požádali, aby odhadli množství připojených, ale také šíři obsahu internetu, obojí by výrazně podcenili. Urazili jsme pořádný kus cesty, za hodně krátkou dobu.“

I navzdory silnému růstu stávající čísla znamenají, že bez připojení jsou pořád víc než 4 miliardy lidí. Podle výroční studie Facebooku za to mohou zejména čtyři následující faktory: nedostatečná infrastruktura v odlehlých a chudých regionech, cena připojení, chybějící touha, respektive společenská akceptovatelnost připojení a také schopnosti používat internet.

„Abychom tyto bariéry odstranili, firmy, vlády, nevládní organizace a neziskovky musí spolupracovat na tom, aby získali potřebná data o stavu propojení, určit globální standardy pro sběr, reportování a distribuování těchto dat,“ uvádí zpráva Facebooku. Podle odborníků už ale k této spolupráci jmenovaných subjektů postupně dochází, což lze vnímat jedině pozitivně.

„Zprávy o nových technologiích, které mají dostat internet do odlehlých oblastí, se objevují pořád,“ říká Olds. „Ať už to jsou satelitní služby nebo wi-fi balóny určené k tomu, aby internet dostaly i do těch nejizolovanějších míst na zemi. Vlády i komerční poskytovatelé se v této problematice angažují čím dál tím víc.“

Mimo jiné i proto, že přístup k internetu vnímají jako klíčový pro to, aby se lidé v odlehlých a chudých oblastech mohli lépe vzdělávat, komunikovat a lépe žít.

„Pořád je tu ale spousta prostoru k růstu. Musíme přemýšlet o tom, jak se posunout zase dál,“ uzavírá Jeff Kagan, nezávislý analytik.