Hlavní navigace

Skrytá síla seznamů odkazů (Jump Lists) - 1.díl

2. 2. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Jednou z drobných novinek, která se objevila ve Windows 7, byly i Seznamy odkazů, anglicky Jump Lists. Jedná se o uživateli často nedoceňovanou funkci, která nabízí řadu voleb svázanou s konkrétní aplikací. Podívejte se, co všechno tato funkce umí!

V operačním systému Windows se nachází tolik drobných, ale šikovných funkcí, na které ale uživatelé často velmi rychle zapomínají, pokud je každý den nepoužívají. Jednou z těchto šikovných funkcí jsou Seznamy odkazů (anglicky Jump Lists), pod kterými se označuje nabídka související s aplikacemi nainstalovanými ve Windows.

Úvod

Funkce Seznamy odkazů je tedy realizována jako nabídka různých akcí, které je možné v aplikaci provádět. Tato nabídka se zobrazuje, když klepněte pravým tlačítkem myši na ikonku aplikace určené pro pracovní plochu a umístěné na Hlavním panelu.

Obsah Seznamu odkazů je ale naprosto závislý na tvůrci aplikace. Standardně všechny verze Windows umožňují otevřít či zavřít aplikaci a připnout, popřípadě ji odepnout z Hlavního panelu. Další funkce pak jsou již zcela na tvůrci aplikace, aby tam přidal další funkce, které jeho aplikace může poskytovat.

Řada aplikací, pokud vůbec funkci Seznamy odkazů používají, pak tuto funkci jednoduše používají pouze pro zobrazení naposledy otevřených souborů, a to spolu s možností trvale připnout určité soubory k seznamu. Jedná se sice o prosto skvělou funkci, nicméně funkce Seznamy odkazů může být ještě užitečnější a výkonnější a nemusí zůstat jen u zmiňovaného připínání souborů. Pomocí funkce Seznamy odkazů můžete například skočit do určité části aplikace nebo otevřít aplikaci v určitém režimu či nastavení. Funkce Seznam odkazů toho dokáže skutečně hodně a bez nadsázky jsou její schopnosti takřka neomezené.

Pojďme se podívat na několik příkladů aplikací, které využívají funkci Seznamy odkazů skutečně příkladně a takřka na sto procent.

Steam

Aplikace Steam pro pracovní plochu je naprosto skvělou ukázkou toho, co funkce Seznamy odkazů dokážou. Seznamy odkazů pro Steam totiž obsahují zástupce k uživatelem nejčastěji používaným částem aplikace, jako je třeba Obchod nebo vaše osobní knihovna, popřípadě seznam přátel či přehrávač hudby, anebo třeba Knihovna apod.

Funkce Seznamy odkazů pro Steam do značné míry zjednodušuje přístup právě do té části aplikace, kterou potřebujete. Nemusíte tak čekat, až se aplikace spustí a po spuštění se nemusíte složitě přesouvat tam, kam potřebujete. Navíc pokud některou z výchozích částí aplikace pravděpodobně nikdy nepoužijete, můžete ji v nastavení klienta Steamu odebrat a ta se vzápětí nahradí některou z naposledy hraných her. Prostě a jednoduše – jednička s hvězdičkou pro Valve.

Seznam odkazů pro aplikaci Steam ve Windows

 

soutez_casestudy

Pokračování

 

Byl pro vás článek přínosný?