Hlavní navigace

Skrytá síla seznamů odkazů (Jump Lists) - 2.díl

4. 2. 2015

Sdílet

Jednou z drobných novinek, která se objevila ve Windows 7, byly i Seznamy odkazů, anglicky Jump Lists. Jedná se o uživateli často nedoceňovanou funkci, která nabízí řadu voleb svázanou s konkrétní aplikací. Podívejte se, co všechno tato funkce umí!

V operačním systému Windows se nachází tolik drobných, ale šikovných funkcí, na které ale uživatelé často velmi rychle zapomínají, pokud je každý den nepoužívají. Jednou z těchto šikovných funkcí jsou Seznamy odkazů (anglicky Jump Lists), pod kterými se označuje nabídka související s aplikacemi nainstalovanými ve Windows.

 

Předcházející díl

OneNote

Aplikace OneNote od Microsoftu obsahuje Seznam odkazů, v němž se nachází celá řada funkcí pro usnadnění přístupu ke speciálním funkcím umožňujícím pořizování poznámek. V tomto Seznamu odkazů tak najdete kupříkladu funkce pro pořízení výřezu obrazovky, odeslání obsahu do programu OneNote či spuštění nové rychlé poznámky.

Seznam odkazů pro aplikaci OneNote 2013

Chrome, Firefox a Internet Explorer

Všechny tyto tři hlavní internetové prohlížeče používané v operačním systému Windows v podstatě v Seznamu odkazů používají stejné či podobné funkce, jež vám ve výsledku umožní maximálně efektivně pracovat při surfování na Internetu.

Chrome obsahuje seznam všech naposledy uzavřených záložek. Naproti tomu Firefox a Internet Explorer nabízí seznam naposledy navštívených stránek. Funkce Seznamy odkazů pro Firefox a Internet Explorer vám umožní otevřít novou záložku, Chrome a Firefox vám umožní otevřít nové okno a všechny tři vám pak umožní z Hlavního panelu otevřít okno pro anonymní prohlížení (v Internet Exploreru se tato funkce označuje jako Procházení se službou InPrivate).

Další velmi povedenou možností, kterou nabízí funkce Seznamy odkazů v internetovém prohlížeči Chrome pak je možnost přepínat mezi profily uživatelů.

Funkce Seznamy odkazů v internetovém prohlížeči Chrome vám umožní přepínání mezi profily uživatelů

soutez_casestudy

Zkoumejte dále

Samozřejmě existuje celá řada dalších aplikací, o nichž je možno říci, že obsahují skutečně velmi efektivně propracovanou funkci Seznamy odkazů. Za všechny je možné jmenovat kupříkladu programy pro práci s elektronickou poštou, které vám umožní vytvořit novou e-mailovou zprávu nebo například Seznamy odkazů pro Windows Media Center, které vám zobrazí nejnovější záznamy televizního vysílání.

Proto vám doporučujeme, abyste se pokaždé, když budete sedět před monitorem počítače, podívali na Seznam odkazů, který je k dispozici právě u vaší oblíbené aplikace. Možná budete velmi mile překvapeni, kolik užitečných funkcí vám nabídne po pouhém jednom klepnutím pravým tlačítkem myši na Hlavní panel.

Byl pro vás článek přínosný?