Hlavní navigace

Skype 5.0 přináší podporu Facebooku a skupinových videohovorů

17. 10. 2010

Sdílet

Populární komunikační aplikace Skype, jejíž pátá verze byla ve finální podobě uvolněna tento týden, přináší možnost telefonovat s kontakty s Facebooků a nabízí videokonference i ve velkých skupinách.

Beta verze Skype 5.0 byla uvolněna na začátku září a nyní již přichází finální produkt, který umožňuje uživatelům přistupovat do jejich adresáře ve Facebooku, ze kterého mohou volat na mobilní nebo pevné linky přímo z PC pomocí Skypu (tato služba je ovšem zpoplatněna, jako všechna volání na klasická telefonní čísla). Pokud některý z těchto uživatelů je dostupný i v rámci sítě služby Skype, je umožněno pak uskutečnit hovor zdarma ze Skypu na Skype.

Co se týká podpory videohovorů velkých skupin, ta zůstala zatím ve fázi beta a pokud si jí uživatelé chtějí vyzkoušet, musí si jí dodatečně stáhnout. Zdarma je ovšem k dispozici jen trial verze a zástupci Skypu již dříve prozradili, že uvažují o zpoplatnění této funkcionality. Ta umožňuje najednou uskutečnit videohovor mezi dvěma až 10 účastníky a software automaticky přepíná na osobu, která právě hovoří. Zástupci Skypu tvrdí, že v první polovině roku 2010 bylo 40 % všech minut provolaných pomocí této služby uskutečněno i s videem. Nová funkcionalita by mohla najít uplatnění např. ve firmách, kde by mohla sloužit k lepší spolupráci geograficky oddělených členů týmů či při práci z domova.

Mezi další novinky, které Skype 5.0 přináší, dále patří zjednodušené uživatelské rozhraní s možností rychlého navázání hovorů, které byly přerušeny kvůli problémům s připojením a kosmetických změn doznala i hlavní obrazovka aplikace. Mike Bartlett, ředitel projektového managementu ve společnosti Skype, je přesvědčen, že nové funkce dělají jejich produkt mnohem užitečnější než dříve a že se jim podařilo zdolat další metu v jeho zdokonalování.

Ke stažení je Skype 5.0 zdarma z webu výrobce nebo lze využít službu vyhledání aktualizací, která je zabudována přímo v aplikace (v menu Nápověda).