Hlavní navigace

Skype a Nokia nabízí novou Skype aplikaci pro Symbian

Společnosti Nokia a Skype tento týden vydaly nového komunikačního klienta pro mobilní operační systém Symbian.
Petr Šverák 5. 3. 2010

Sdílet

Bezplatný klient, který v současnosti bude fungovat asi na 20 zařízeních finského výrobce, je k dispozici ke stažení z on-line obchodu společnosti Nokia Ovi Store. Tento nástroj dovolí uživatelům využívat Skype-to-Skype hovory, které jsou zdarma, posílat textové zprávy a sdílet soubory včetně fotek přes Wi-Fi nebo mobilní datové připojení. Uživatelé také mohou využít klienta ke snížení nákladů za posílání SMS zpráv do zahraničí.

Firmy Nokia a Skype vyvinuly odlišné klienty pro zařízení s dotykovým displejem, jako je třeba Nokia N97 mini nebo nová X6, a pro mobily, které mají klasické klávesnice, například E72. Funkce je ale samozřejmě stejná.

Vzhledem k tomu, že klient využívá datové připojení, doporučuje firma Skype aktivovat u operátora neomezený datový tarif. Telefonní hovory průměrně využívají mezi 8 Kbps a 20 Kbps, říká Jean-Jacques Sahel, ředitel pro vládní a právní záležitosti společnosti Skype v Evropě, na Středním východě a v Africe.

Společnost Skype prozradila, že brzo uvede verze klienta i pro mobilní telefony od jiných výrobců, například Sony Ericsson. Vývoj tohoto nástroje pro operační systém Android je také velmi důležitý, potvrzuje mluvčí firmy Paul De Lara, bohužel ještě není známo datum vydání.

Názor mobilních operátorů na Skype se zlepšuje, říká Sahel. Nedávno oznámená spolupráce s firmou Verizon Wireless je toho důkazem. Nicméně v Německu, Velké Británii, Francii a Španělsku jsou stále operátoři, kteří buď zakazují uživatelům využívání této služby nebo účtují speciální "diskriminující" poplatky, dodává Sahel.

I přesto je Sahel optimistický a věří, že i tito operátoři brzo začnou brát data Skypu jako každá jiná. "Doufejme, že až příští rok přijede Skype na CeBIT, nebudeme již muset mluvit o těchto problémech," dodává Jean-Jacques Sahel.