Hlavní navigace

Skype: Cesta k prodeji je volná

Spoluzakladatelé firmy Skype, Janus Friis a Niklas Zennstrom, souhlasili s prodejem práv na zbývající technologii, jež společnost eBay ještě nevlastní, což znamená, že eBay bude moci dokončit prodej majoritního podílu Skypu konzorciu investorů.
Petr Šverák 10. 11. 2009

Sdílet

Jako protislužbu obdrží Friis a Zennstrom 14% podíl ve firmě Skype a stanou se členy zmíněného konzorcia investorů. Ostatní členové této skupiny vedení hlavně společností Silver Lake budou vlastnit 56% podíl Skypu, zatímco společnost eBay si ponechá 30 %, prozradila tato firma minulý týden.

Dohoda také obsahuje úmluvu o vyřazení jednoho ze zakládajících členů, společnosti Index Venture, se kterou mají Friis a Zennstrom ještě nějaké právní spory.

Hlavní finanční detaily zůstaly nezměněny. Společnost eBay obdrží 1,9 miliardy dolarů v hotovosti a dále dostane úpis na 125 milionů dolarů od kupců, mezi nimiž je například i Andreessen Horowitz a sdružení Canada Pension Plan Investment Board.

Tato dohoda, která nemění finanční podmínky a jejíž uzavření se očekává ve čtvrtém čtvrtletí roku, posune hodnotu společnosti Skype na 2,75 miliardy dolarů.

Spoluzakladatelé Skypu vedli v Americe a Velké Británii pod záštitou svých společností Joltid a Joost několik právních sporů proti firmě eBay a konzorciu investorů.

Hlavním tématem sporů byla klíčová peer-to-peer technologie, jež nebyla zahrnuta v prodeji společnosti Skype firmě eBay za 2,6 miliardy dolarů, který se uskutečnil již v roce 2005. Nicméně eBay si licencovala tuto technologii, jelikož je pro Skype nezbytná.

Jenomže nesouhlas s licenčními pravidly společnosti eBay vedl Friise a Zennstroma k odstoupení od povolení k využívání této technologie společností eBay, což znamenalo žalobu ve Velké Británii.

Situace začala být ještě zajímavější v září, když společnost eBay oznámila svůj záměr prodat majoritní podíl Skypu. Nedlouho potom zažalovala v Americe společnost Joltid, vlastník P2P technologie, firmu eBay a členy konzorcia za porušování autorských práv.

Kromě toho ještě společnosti Joltid a Joost zažalovaly bývalého zaměstnance firmy Joost, Michaelangela Volpiho, a jeho nového zaměstnavatele, společnost Index Ventures, za porušování obchodního tajemství. Proto je součástí nové dohody vystoupení této firmy z konzorcia.

"Jsme upřímně rádi, že se dospělo k dohodě. Stále doufáme ve skvělou budoucnost společnosti Skype a těšíme se na spolupráci s Niklasem, Janusem a dalšími investory za účelem využití celého potenciálu firmy Skype," řekl ředitel společnosti Silver Lake Egon Durban.

Již v dubnu společnost eBay prozradila, že má v úmyslu zbavit se Skypu, jelikož služby jako internetové telefonování, video konference a instant messaging, nezapadají do oblasti podnikání společnosti eBay, která se věnuje hlavně on-line obchodu.