Hlavní navigace

Skype: Plánovaný prodej komplikuje už druhá žaloba

Další právní problém ohrožuje firmě eBay její plánovaný prodej společnosti Skype skupině investorů, na bývalého generálního ředitele firmy Joost byla totiž podána žaloba.
Petr Šverák 21. 9. 2009

Sdílet

Joost a Joltid, firmy vlastněné zakladateli společnosti Skype, podaly žalobu k soudu státu Delaware proti Michaelangelovi Volpimu a firmě Index Ventures Management. Podle obžaloby se Volpi, který již dříve v tomto roce přešel z firmy Joost do společnosti Index, dopustil několika nezákonných přestupků, například vyzrazení obchodního tajemství. Index je jedna z organizací, které souhlasily s koupí podílu společnosti Skype od firmy eBay.

Obžaloba požaduje, aby bylo Volpimu a společnosti Index nakázáno navrácení důvěrných dokumentů, které byly odcizeny z firmy Joost, kde byly chráněny, aby nikdo nevyužil žádné obchodní tajemství.

Volpi v červenci odstoupil z funkce generálního ředitele společnosti Joost a nastoupil do firmy Index. Několik dnů na to ho podílníci vyřadili i ze správní rady společnosti Joost.

Již minulý týden společnost Joltid vznesla jednu žalobu proti firmě Skype. Tato žaloba podaná k soudu v Kalifornii obviňuje Skype, eBay, Silver Lake Partners a další z porušování autorských práv. Důvodem sporu je dohoda, kterou podepsala společnost eBay při koupi služby Skype v roce 2005. Koupě totiž nezahrnovala peer-to-peer technologii, která je vlastněna firmou Joltid a licence byla propůjčena firmě Skype.

Již dříve v tomto roce firma Joltid ukončila tuto licenci. Společnosti Skype a Joltid se soudily ohledně právoplatnosti tohoto zrušení u soudů v Anglii.

Obě žaloby podané tento týden jsou zaměřené proti společnosti eBay a chtějí přerušit plánovaný prodej 65 procent firmy Skype skupině investorů vedených společností Silver Lake.

Firma eBay bohužel nereagovala na žádost o okomentování žaloby ze strany společnosti Joost, nicméně již dříve tento týden potvrdila, že transakce může pokračovat. "Nic se nemění, plánujeme dokončení prodeje ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009," uvedla společnost ve zprávě, kterou reagovala na proces s firmou Joltid.