Hlavní navigace

Skype zamířil už i na smartphony s Androidem

6. 10. 2010

Sdílet

Aplikace pro VoIP telefonování Skype je nově ke stažení z Android Marketu a vyžaduje OS ve verzi 2.1 nebo vyšší.

Skype pro Android byl uvolněn v úterý pro veřejné využití. Původně byla tato aplikace určena výhradně pro zákazníky Verizonu, ale nyní je volně ke stažení komukoliv. Hovory ze Skypu na Skype je možné uskutečňovat pomocí Wi-Fi nebo 3G technologie, ovšem zákazníci v USA jsou údajně omezeni jen na Wi-Fi (pravděpodobně z důvodu, aby nekonkuroval tradičním mobilním operátorům, kteří Skype stále vnímají jako hrozbu pro svůj byznys).

Až na zmíněné omezení, které by se uživatelů v ČR ovšem nemělo týkat, je Skype pro Android velmi podobný již dříve představeným verzím pro další mobilní platformy, jako je iOS a Symbian. Po stažení aplikace je potřeba se přihlásit na svůj existující účet nebo si založit nový, kontakty jsou automaticky synchronizovány s kontakty uloženými v telefonu, což má uživatelům lépe pomoci najít jejich známé či obchodní partnery, kteří službu Skype využívají.

Skype pro Android podporuje jak hlasové volání, tak instant messaging (tzv. „rychlé zprávy“) a zobrazuje, které kontakty jsou aktuálně dostupné a které nikoliv. Volat je možné i na čísla pevných linek a mobilních telefonů, ale tato služba je již za poplatek. Naši američtí kolegové zatím aplikaci testovali na přístrojích HTC a Motorola s Androidem 2.1, kde fungovala bez problémů, ale naopak nespolupracovala s telefony Samsung řady S, které paradoxně v USA patří mezi nejpopulárnější přístroje s Androidem.

Někteří z prvotních uživatelů také hlásí, že při použití Skypu na Androidu 2.2 se aplikace dotazuje, zda může být uložena na SD kartě, kde si pak zabere 16 MB místa. Také ji není možné běžným způsobem vypnout, protože neustále běží na pozadí a jediný způsob je vynutit si její uzavření aplikací pro správu úloh.