Hlavní navigace

Skype zavádí videovzkazy, cílí hlavně na smartphony

17. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © skvoor - Fotolia.com
Betaverze Skypu dokáže zanechávat videovzkazy. Otázkou je komu.

I když hlasová pošta za poslední léta ztratila na popularitě a je nahrazována textovou komunikací, Microsoft se domnívá, že mobilním uživatelům schází video pošta a v pátek uvedl betaverzi videozpráv ve Skypu.

Nová služba umožní uživatelům zasílat video vzkazy na adresy, které jsou zrovna odpojené nebo telefonují. Podle prvních informací je služba zřejmě více cílená na mobilní uživatele než na tradiční uživatele desktopů.

Je tu jeden základní rozdíl ve funkčnosti, ve stolní verzi uživatelé dostanou adresu místo vlastního videoklipu, zatímco uživatelům platforem Android, iOS a Mac přijde vlastní videozpráva přímo do schránky.

Všichni uživatelé Skypu budou potřebovat poslední aktualizaci, pokud chtějí využívat službu. Microsoft se snaží službu nabídnout jako alternativu k tradičním textovým nebo hlasovým zprávám. Podle Tary Gremilionové, tiskové mluvčí Microsoftu: „Skype Video Messaging vám umožní spojit se s rodinou a přáteli, i když zrovna nejsou dostupní.“

Dnes se pro rychlé výměny informací, pro které je telefonní hovor zbytečný, používají textové zprávy, i když jisté místo má stále i hlasová pošta. Je tedy otázka, komu videozprávy přinesou něco nového. Podle analytika společnosti Enderle Group není zcela jasné, kdo by měl zájem jej používat. Firmy zájem mít nebudou, ale mohlo by to být zajímavé pro děti, které chtějí nechat zprávy pro rodiče či prarodiče. Zanechat hlasovou nebo textovou zprávu je mnohem jednodušší. Jiné by to mohlo v případě, kdy chcete zaslat více adresátům videozáznam z vaší dovolené. Je to jeden ze scénářů, kdy by tato technologie měla svoje výhody.

Podle názoru společnosti Sterling Market Research si to může vyžádat změnu kultury. Dosud nebyl žádný důvod pro používání videozpráv, ale to neznamená, že se nestane populární. Jakmile to vaše okolí začne používat, už vám to nepřijde tak podivné.

Vzhledem k tomu, že praktický každý uživatel Skypu má vybavení nezbytné pro tuto službu, je komunita potenciálních uživatelů již dnes značně veliká. I to může usnadnit odstartování služby. Trochu zvláštní je odlišná forma fungování pro různé platformy, kde přímé posílání videomailu je podporováno právě na těch, kde může hrát roli každý přenesený megabajt, zatímco u stolních počítačů, kde nehrají žádnou roli, jsou zasílány pouhé odkazy na externě uložené soubory.

V každém případě tato nová iniciativa určitě potvrzuje zájem Microsoftu dále pracovat na platformě Skype, kterou koupil v květnu 2011 za sumu 8,5 miliard dolarů. Microsoft už nějakou dobu hledal možnosti, jak lépe integrovat služby VoIP s jeho vlastními. Nakonec se rozhodl nahradit Skypem Windows Messenger. Zda je to správné obchodní rozhodnutí, je samozřejmě otázka. Možná mrhá skutečnou hodnotou své akvizice.