Hlavní navigace

Slax Linux po třech letech přichází v nové verzi

17. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Larry Ewing
Nejpopulárnější česká linuxová distribuce Slax získala investora, takže po dlouhé pauze přichází její nová verze.

Letošní rok byl na nové generace linuxových distribucí nebývale plodný. Kromě klasických aktualizací však došlo také na znovuzrození dvou operačních systémů, o kterých jsme nic neslyšeli i několik let. Již v srpnu došlo k návratu Linuxu Damn Small, jehož autoři si dali čtyřletou přestávku. V tomto týdnu se pak konečně povedlo vydat sedmou verzi systému Slax českého vývojáře Tomáše Matějíčka.

„Jsem rád, že můžu oznámit vydání finální verze Slax 7.0 s kódovým označením Green Horn. Po více než třech letech nečinnosti je Slax zpátky a v mnohem lepší formě,“ píše se na oficiálním blogu.

skoleni

Slax Linux 7


Pro ty, kdo o Slax dosud neslyšeli, jde o linuxovou distribuci spustitelnou z Live CD nebo jiného paměťového média, založenou na Linuxu Slackware, s velkým množstvím předinstalovaného softwaru a grafickým uživatelským rozhraním, stejně jako s nástroji pro správce systému včetně podpory přístupu na disky Windows. Distribuci je možné i nainstalovat a používat jako základní operační systém počítače.

Sedmá verze obsahuje nejnovější linuxové jádro společně s grafickým rozhraním KDE4, kompilátorem GCC a dalšími nástroji soustředěnými do souboru o velikosti pouhých 210 MB. Systém je k dispozici v 50 jazykových mutacích, přičemž pro každou lokalizaci jsou přeložené i všechny fonty, mapování klávesnic a systémová nastavení.

Modulární přístup uživatelům dovoluje zahrnout do systému jakýkoliv software a funkcionalitu. Pokud by vám tedy ve Slaxu chyběl textový editor, síťové nástroje nebo nějaká hra, stačí si se softwarem stáhnout i modul a přímo jej do Slaxu zkopírovat. Nic není třeba instalovat ani konfigurovat.

Linuxová distribuce je dostupná ve 32bitové i 64bitové variantě architektury x86. Matějíček chtěl původně podporovat i architekturu ARM, tuto možnost však nakonec zavrhnul. „Neexistuje univerzální způsob, jak jeden systém spustit na různých zařízeních ARM. Každé potřebuje vlastní jádro a ovladače a není to vůbec legrace. Zůstanu tedy zatím u dvou architektur,“ řekl Matějíček v dřívějším rozhovoru pro Root.cz.

Slax si samozřejmě může každý zcela zdarma stáhnout z oficiálních stránek projektu. Vedle toho si však zájemci mohou ještě za 25 dolarů objednat 16GB flash disk s předinstalovaným systémem.