Hlavní navigace

Smartphone Nokia N9 s MeeGo představen

 Autor:
Nokia poněkud nečekaně představila nový chytrý telefon N9 vybavený operačním systémem MeeGo a bohatou hardwarovou výbavou.
Alexandr Radecký 21. 6. 2011

Sdílet

N9 je pro nezasvěcené poněkud nečeká protože navzdory prohlášením Nokie to vypadalo, že systém MeeGo už společnost odepsala, dojede Symbian a plně se bude soustředit jen na Windows Phone. K uvedení N9 došlo na tiskové konferenci v Singapuru v rámci akce Nokia Communications 2011 a zúčastnil se jí přímo generální ředitel Nokie Stephen Elop.

N9 je první smartphone s linuxovým operačním systémem MeeGo, který je výsledkem spolupráce Nokie a Intelu a je považován za nástupce mobilního systému Nokie Maemo. Jak už to u Nokie bývá, z hardwarového hlediska je telefon prvotřídní. Nabízí tělo z polykarbonátů, 3,9“ AMOLED kapacitní dotykový displej s rozlišením 854x480 bodů a odolným sklem Gorilla Glass. Bohužel vysouvatelná klávesnice chybí, jistě k velké lítosti většiny potenciálních zákazníků, kteří se budou pravděpodobně rekrutovat hlavně z řad nadšenců do telefonu Nokia N900 se systémem Maemo.

Hardwarové výbava dále zahrnuje 8-Mpix fotoaparát s optikou Carl Zeiss, automatickým zaostřováním a LED přisvětlením, N9 umí nahrávat video v HD rozlišení 720p se stereo zvukem. K dispozici bude i zaostřování dotykem prstu a kontinuální fokus. Do multimediální výbavy patří i podpora prostorového zvyku.


Uvnitř je 1GHz procesor Texa Instruments OMAP3630 SoC s 1GHz Cortex A8 výpočetním jádrem a dedikovaným grafickým procesorem PowerVR SGX530, k tomu 1GB operační paměti. Připojení zahrnuje 3G HSDPA, Wi-Fi 802.11n, Bluetooth v2.1, GPS, akcelerometr a digitální kompas, SIM je formátu micro jako u iPhone 4. Na výběr bude ze dvou verzí podle velikosti vnitřní úložné kapacity - 16 GB pro většinu a 64 GB pro skutečně náročné.


MeeGo nabízí zcela nový uživatelské rozhraní ovládání pomocí gest a hlavní stránku skládající se z více panelů - na jedné jsou všechny nainstalované aplikace, na druhé události, oznámení a zprávy ze sociálních sítí a na třetí spuštěné aplikace ve formě náhledů. N9 má nový webový prohlížeč založený na Webkit 2 technologii s plnou podporou HTML5, Adobe Flash však chybí (zatím). Do výbavy bude patřit nová verze oblíbených Nokia Maps a nějaké zábavné programy - Angry Birds Magic (s NFC podporou), Galaxy on Fire 2 a Real Golf 2011.

Vzhledem k té vší hardwarové kráse je škoda, že Nokia neudělal N9 jako přístroj s volitelným systémem, například s možností si vybrat mezi MeeGo a Androidem. Starší model N900 je terčem dlouhodobého zájmu amatérských vývojářů, kteří se s většími a menšími úspěchy pokoušejí na N900 zprovoznit Android, ale bez oficiální podpory to není ono. Obecně je škoda, že Nokia už dávno nedává na své hardwarově velmi povedené přístroje Android, například v upravené verzi tak, jak to dělá Sony Ericsson.

Na výběr bude ze tří barev - černé, růžové a modré, i když je otázkou, zda vůbec se N9 dostane k nám a případně v jakých barvách. Konkrétní údaje o ceně nejsou známy, budou zveřejněny později stejně jako dostupnost na jednotlivých trzích.

Nokia N9

Nokia N9

Nokia N9