Hlavní navigace

Smartphone s MeeGo představila Nokia – bude zcela bez tlačítek

21. 6. 2011

Sdílet

Nový chytrý telefon N9, jenž jako operační systém využívá MeeGo, představila společnost Nokia. Jeho tvůrce jej definuje jako „pure touch screen device“, tedy zařízení, pro jehož ovládání není potřeba žádných dodatečných tlačítek.

Model je osazen 3,9palcovým displejem, který zakrývá téměř celý prostor vrchní strany přístroje. Ve výbavě je dále 8megapixelový fotoaparát či podpora pro NFC. K dispozici bude ve třech barvách a s úložištěm 16, respektive 64 GB.

Na trhu se novinka objeví ještě v průběhu tohoto roku, kdy také bude představena jeho cena – tu výrobce zatím tají.

skoleni

V únoru tohoto roku přitom Nokia oznámila, že navázala srategické partnerství s Microsoftem, na jehož základě bude do svých smartphonu implementovat operační systém Windows Phone 7, čímž prý chce mnohem efektivněji konkurovat platformám Apple iPad a přístrojům se systémem Android. Ale také tehdy upozornila, že plánuje uvést na trh řešení s linuxově orientovaným systémem, což je právě MeeGo.
Smartphony s os Windows Phone by se podle Stephena Elopa, výkonného ředitele firmy Nokia, objevit na trhu ještě v průběhu letošního roku, pravděpodobně ale až v jeho závěru.

Nokia se snaží také o obnovu důvěry v operační systém Symbian – už během příštího měsíce by se měly na trhu objevit přístroje Nokia N8s, E7s, C7s a C6-01s, jež budou vybaveny novým Symbianem Anna. Koncem prázdnin pak si budou moci Annu stáhnout i ostatní uživatelé. Během následujících 12 měsíců pak Nokia plánuje uvést na trh dokonce 12 nových modelů se Symbianem.