Hlavní navigace

Smartphony Nokia Lumia jsou spíše zklamáním

31. 10. 2011

Sdílet

 Autor:
I když Nokia na nové smartphony s Windows Phone sází svoji budoucnost, komentátoři tvrdí, že ve srovnání s konkurencí jsou spíše zklamáním a nepřinášejí nic revolučního.

Nokia Lumia 800, tedy dražší model z dvou novinek s Windows Phone Mango představených v minulém týdnu, je poměrně hodně podobný modelu Nokia N9, který běží na platformě MeeGo. Přináší sice oproti N9 několik drobných vylepšení, jako je třeba rychlejší procesor, ale ve srovnání s takovými modely jako je iPhone 4S, Galaxy Nexus od Samsungu nebo třeba Droid Razr, Nokia stále pokulhává.

Lumia 800 má oproti modelu N9 menší displej (3,7“ oproti 3,9“), což je daň za tři hardwarová tlačítka, která vyžaduje OS Windows Phone pod displejem. Galaxy Nexus pak disponuje dokonce 4,65“ displejem. Také rozlišení u modelu Nokia Lumia 800 (a též u Lumia 710, kde se displej liší jen v levnější TFT technologii) není nijak závratné – 800 x 480 bodů je dnes spíše průměr, u high-endu dokonce podprůměr a Galaxy Nexus například nabízí rozlišení 1280 x 720 bodů, iPhone 4 / 4S pak 960 × 640 bodů. Nokia má tedy stále co dohánět.

Nokia nemůže příliš argumentovat ani tloušťkou a Lumia 800 se svými 12,1 mm je mezi srovnávanými modely nejsilnější a s váhou 142 gramů i nejtěžší. Nokia také vsadila na levnější jednojádrové procesory Qualcomm s frekvencí 1,4 GHz a na 512 MB operační paměti. iPhone 4S ovšem disponuje dvoujádrovým procesorem s frekvencí 1 GHz, i když je současně vybaven také jen 512 MB paměti. Zato Galaxy Nexus má dvoujádro na frekvenci 1,2 GHz a celý 1 GB RAM. Nokia tedy opět nemá čím oslnit.

Nijak výjimečný není ani fotoaparát. Sice má rozlišení 8 megapixelů jako u iPhone 4S, ale na rozdíl od něj nepodporuje nahrávání videa v rozlišení 1080p, ale jen 720p. Galaxy Nexus má sice jen 5mepapixelovou kameru, ale i ta umí nahrávat ve full HD 1080p. Těžký hendikep je ovšem chybějící přední kamera pro videohovory, která bývá u přístrojů vyšší třídy již celkem standardem.

Nokia Lumia 800 tak může být dobrou volbou zejména pro uživatele, kteří hledají alternativu k iOS či k Androidu a chtějí přístroj s neotřelým designem. Ale při přímém srovnání s konkurencí nemá příliš co nabídnout a chybí zde i možnost rozšiřování paměti pomocí karet, podpora HDMI či NFC. Také podnikové uživatele nemá prakticky čím oslovit. Nedostatků na to, aby se z nové Lumie stal „zabiják“ iPhonů, je tedy příliš a chybějící výbava není příliš kompenzována ani cenou, která má být na úrovni 420 eur. Také model Lumia 710, který má být určen spíše pro širší masy, není právě nejlevnější (270 eur), nicméně pro něj hovoří skutečnost, že jeho výbava není o moc horší, než u ne příliš povedeného high-endového sourozence.

Přes nadšené ovace a vychvalování svých nových modelů tak Nokia s modelem Lumia 800 napoprvé spíše zklamala a je otázkou, zda v budoucnu bude schopná nabídnout nějaký přístroj, který by se dokázal vyrovnat špičce na trhu. Zatím se tak rozhodně nestalo.