Hlavní navigace

Smartphony v podnicích: Chystá se revoluce (1.)

28. 2. 2011

Sdílet

 Autor:
Ještě před rokem si mnoho podniků nedokázalo představit, že by iPhone mohl být na druhém místě z hlediska množství zabezpečovacích funkcí vyžadovaných podniky, a to hned za BlackBerry a před platformami Android či Windows Phone 7.

Ještě před rokem si mnoho podniků nedokázalo představit, že by iPhone mohl být na druhém místě z hlediska množství zabezpečovacích funkcí vyžadovaných podniky, a to hned za produkty RIM BlackBerry a před platformami Android či Microsoft Windows Phone 7.

Experti předpovídají, že i za pár let bude BlackBerry využíváno podniky požadujícími nejvyšší zabezpečení, ale významný podíl na podnikovém trhu získají i další platformy.  Vydání iOS 4, nejnovějšího operačního systému platformy iPhone či iPad, v červnu 2010 přineslo významný posun na trhu podnikových chytrých telefonů. „Mnoho ředitelů IT zdráhavě připouští, že právě díky verzi 4 iOS se iPhone stal dostatečně dobrý, aby splnil většinu základních požadavků na zabezpečení, které většina podniků potřebuje,“ prohlašuje Tim Weingarten, výkonný ředitel společnosti Visage Mobile.

Software této společnosti spravuje 100 tisíc zařízení z korporací všech velikostí. Mezi těmito zařízeními platforma BlackBerry stále převládá nad telefony iPhone a Android, „a to v poměru deset ku jedné“, uvádí Weingarten.

Nedávný výzkum společnosti comScore zjistil, že firma Research In Motion má nyní v podnikovém segmentu tržní podíl 51,2 procenta. Společnost Apple ji následuje s 22,7 procenta a platforma Android je třetí s podílem 12,1 procenta.  Podle zjištění firmy comScore je dalším Microsoft s 8,8 procenta.

„Kombinace chytrých telefonů v podnicích často závisí na tom, kdo ve skutečnosti telefony nakupuje. Korporace, které se rozhodnou zavést standard prostřednictvím jednotné platformy a vydávají telefony zaměstnancům, mají sklon využívat produkty BlackBerry,“ tvrdí Tony Kueh, ředitel managementu podnikové mobility ve firmě Sybase.

Když však firmy uživatelům nabídnou subvencování datových tarifů a dovolí zaměstnancům koupit si vlastní telefony, volí si lidé zpravidla produkty iPhone, prohlašuje Kueh.  Aktualizace platformy iPhone od jejího prvního představení umožnily, aby se stala pro korporátní zaměstnance vhodnou alternativou.

„Pokud byste si promluvili s někým z IT v typickém podniku ještě před vydáním verze systému iOS 4, řekli by vám, že to ani zdaleka není dobré a že to nebudou podporovat,“ tvrdí Weingarten. „S příchodem iOS 4 se však mnohé změnilo,“ vysvětluje Kueh a pokračuje: „Nyní iPhone nabízí dostatečné zabezpečení, aby byl pro většinu podniků přijatelný, pokračuje. Integrované šifrování zařízení podporuje vzdálené smazání a likvidaci dat stejně jako hesel. Nyní iPhone podporuje 20 z přibližně 40 zásad integrovaných do technologie ActiveSync.“

Pozice Androidu
Platforma Android se zlepšila díky verzi 2.2 systému, ale většina podniků pořád tvrdí, že to stále nestačí. „Android je z hlediska funkcí zabezpečení několik kroků za platformou iPhone,“ tvrdí Kueh.

Společnost Google nedávno vydala verzi systému Android 2.3. „Nevidím v ní žádná zlepšení funkcí pro podniky,“ komentuje systém Ken Dulaney, analytik agentury Gartner. „Domnívám se a doufám, že pro podniky budou nějaká oznámení ve verzi 3.0, protože teď je Android tam, kde byl iPhone 2.“

Rehabcare, společnost vlastnící a provozující nemocnice, je jednou z organizací, které se platformě Android vyhýbají. „S funkcemi zabezpečení stále nejsme spokojeni,“ vysvětluje Dick Escue, ředitel IT firmy. Nasazují hlavně produkty iPhone.

Android 2.2 je první verzí tohoto operačního systému, která podporuje významné funkce podnikového zabezpečení, ale nepodporuje jich tolik, jako iOS, uvádí Weingarten. Koncem roku používalo verzi 2.2 přibližně 43 procent telefonů s Androidem.

Správci IT mohou vynutit zásady používání hesel a vzdáleně smazat telefony Android 2.2. Další důležité funkce však chybějí. „Šifrování souborového systému například není na platformě Android dostupné,“  tvrdí Kueh. „To znamená, že uživatelé  mohou za určitých podmínek získat přístup k souborovému systému a zkopírovat databáze s e-maily. Přestože existuje možnost šifrování na aplikační úrovni, může být klíč potenciálně nalezen někde v zařízení,“ varuje Kueh. „Je to celkem prolomitelné.“

Platforma Android představuje pro podniky i další problémy díky otevřenému obchodu s aplikacemi. Zaměstnavatelé se mohou obávat, že jejich pracovníci mohou nechtěně stáhnout i aplikaci obsahující malware, který by podniková data nějakým způsobem poškodil.

Navíc má Escue obavy kvůli mnoha různým verzím operačního systému na trhu. „Dělá nám starosti skutečnost, že existují a pravděpodobně vždy budou existovat různé implementace systému Android, které ztěžují schopnost tuto platformu efektivně podporovat,“ vysvětluje.

Experti se liší v názorech, zda lze v brzké době od společnosti Google očekávat zlepšení funkcí požadovaných firemní sférou. „Vydání aplikace Google Apps Device Policy, která umožňuje správu mnoha telefonů včetně platformy Android, ukazuje na vážný zájem Googlu o služby podnikovým zákazníkům,“ uvádí Weingarten. „Android je pozadu, ale svou ztrátu dožene.“

Kueh se vyjadřuje opatrněji. „Doufám, že to budoucí verze zlepší, protože pro to existuje poptávka. Otázkou ale je, jak moc odhodlaný je Google z hlediska uspokojení potřeb podnikového trhu.“

Pomoci platformě Android v získávání podnikového trhu však mohou nezávislí dodavatelé. „Poskytovatelé aplikací pro správu mobilních zařízení, jako je například Sybase (nedávno převzatá firmou SAP), pomohli platformě iPhone k větší použitelnosti v podnicích,“ tvrdí Kitty Weldonová, analytička společnosti Current Analysis. Sama přitom očekává, že totéž bude platit pro platformu Android.

Gregg Davis, ředitel IT firmy Webcor Builders, používá primárně zařízení BlackBerry, ale začal užívat produkt Good Technology ke správě telefonů Android. To mu umožňuje bezpečné odesílání e-mailů, kontaktů a dalších dat přes zabezpečené servery firmy Good a také vzdálenou správu a ovládání telefonů.

Weldonová poznamenává, že někteří výrobci telefonů navíc přidávají do telefonů Android vlastní funkce. Například přístroje Motorola Droid Pro v sobě obsahují mnoho funkcí, které jiné telefony Android nemají, včetně vzdáleného smazání karet SD (Secure Digital), schopnosti přinutit uživatele vytvořit si nová hesla po určité předem nastavené době a také nabízejí podporu pro zabezpečené linky VPN.

Verze systému Android 2.2 navíc přidala API pro správu zásad pro zařízení. Tato rozhraní umožňují vývojářům psát aplikace, které například vzdáleně nastaví hesla, vynutí pravidelné změny hesla, zamknou zařízení na dálku, nastaví pravidla pro složitost hesla včetně jejich minimální síly nebo smažou obsah telefon po nastaveném počtu neúspěšných pokusů o přihlášení.

Windows Phone s otazníky
Navzdory pověsti Microsoftu jako dodavatele pro podniky se Windows Phone 7 (WP7) nacházejí na konci seznamu z hlediska funkcí pro korporátní uživatele – tedy prozatím. Z celkem přibližně 40 zásad podporovaných v technologii ActiveSync jich platforma WP7 podporuje jen 8. Tyto telefony jsou méně zabezpečené než jejich předchůdci se systémem Windows Mobile 6.5.

„Odstranili téměř všechno, co podniky používaly k vývoji aplikací, a jinak to není možné vyřešit, tedy kromě několika málo věcí, které lze zvládnout pomocí serveru Exchange,“ kritizuje Kueh.

Zařízení WP7 nejsou kompatibilní s programem Microsoft System Center Mobile Device Manager, který umožňuje pracovníkům IT spravovat telefony se systémem Windows Mobile 6.5. Microsoft již začal snižovat důraz na software System Center pro mobilní zařízení, „protože získal špatnou pověst kvůli těžkostem s nasazováním,“ tvrdí Weldonová. „Jeho reakcí je rozšíření funkcí ActiveSync.“

Protože aplikace WP7 musejí být vytvářeny pomocí platformy Silverlight, jsou vývojáři v podstatě nuceni přepsat aplikace, které dříve fungovaly na platformě Windows Mobile 6.5. „Tyto telefony navíc už nadále nemají implementovanou odlehčenou verzi SQL, což znamená, že v zařízení neexistuje přístup k databázi,“ komentuje situaci Kueh.

Dodavatelé a analytici ale očekávají, že Microsoft přidá další funkce v budoucích aktualizacích softwaru. „Pokud Microsoft uspěje v přilákání spotřebitelů na platformu WP7, mohlo by to následně způsobit rovněž větší přijetí v podnicích,“ prohlašuje Weldonová. „Pokud se Windows Phone 7 rozšíří mezi spotřebitele, potom dojde ke stejnému efektu jako u platforem iPhone a Android. Lidé přinesou tyto telefony do podniků, a to je možná plán Microsoftu.“

Dokončení článku vám přineseme zítra...