Hlavní navigace

Smartphony v zemích V4 chce víc a víc lidí. Kdo jich prodává nejvíc?

28. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Xiaomi
Odbyt chytrých mobilních telefonů v zemích Visegrádské skupiny vloni meziročně vzrostl o 25,2 procenta. Podle informací analytiků společnosti IDC nakoupili zákazníci v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku celkem 17,1 milionu nových přístrojů. Lídrem trhu v zemích V4 se po roce opět stala firma Samsung, která obsloužila bezmála třetinu regionálního trhu.

Přetrvávající nedostatek komponent a problémy globální logistiky vloni poznamenaly výkony celou řadu oborů a nevyhnuly se ani segmentu mobilních telefonů. Někteří jejich výrobci ale dokázali čelit problémům lépe než konkurence. Díky tomu své produkci zajistili vyšší dostupnost na trhu, což pro dosažení tržního úspěchu v roce 2021 v podstatě stačilo.

Hlavním problémem výrobců nebylo, jak zvýšit své prodeje, ale kolik kusů jsou schopni na trh vůbec dodat,“ říká Zdeněk Kroužel, program manager ve společnosti IDC pro oblast mobilních telefonů, a dodává: „Poptávka po chytrých mobilních telefonech byla v roce 2021 stále velice silná a prodejní kanály udaly v podstatě vše, co bylo k dispozici.

Dlouhodobé problémy s nedostatkem čipů intenzivněji dopadly na produkci smartphonů s podporou sítí 4G. Jejich zastoupení na trhu se vloni poměrně výrazně snížilo. Výrobci rasantně navýšili produkci modelů vybavených modernějšími čipsety 5G. Ve výsledku získaly více než třetinový podíl na celkovém odbytu, přičemž ještě v roce 2020 jejich zastoupení nepřekročilo hranici 5 procent.

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Zvyšující se podíl telefonů s podporou technologií 5G souvisí zejména s tím, že výrobci rozšířili jejich nabídku i do cenově dostupnější střední třídy zařízení. Samotná podpora sítí páté generace tedy nepředstavuje nejdůležitější parametr pro koupi nového zařízení. Souvisí to i s jejich dostupností a se skutečností, že výkonnostní parametry technologie 4G pro většinu uživatelských činností nepředstavují žádné omezení. Spotřebitelé i vloni vybírali telefony především podle preference značky, kvality fotoaparátu, výdrže baterie, kapacity uložiště, a hlavně dle výše svého rozpočtu.

Analytici společnosti IDC předpokládají, že problémy v zásobování čipů přetrvají minimálně ještě v prvním pololetí roku 2022. Situace se ale bude průběžně zlepšovat.

Na globálním odbytu chytrých mobilních telefonů se prodeje v zemích Visegrádské skupiny vloni podílely hodnotou 1,3 procenta. Předloni šlo o 1,1 procenta. Z pohledu dodavatelů tedy zjevně nejde o klíčová odbytiště. Tempo růstu odbytu smartphonů v zemích V4 ale vloni překonalo výkon globálního trhu zhruba čtyřnásobně.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Největšími světovými výrobci chytrých mobilních telefonů se vloni staly firmy a značky Samsung, Apple, Xiaomi, OPPO a vivo. V lokálním žebříčku největších dodavatelů do zemí V4 ale figurují jen první tři uvedené, v pořadí Samsung, Xiaomi a Apple. Čtvrtou pozici obsadila firma realme a pátou Lenovo se značkou Motorola.

V zemích Visegrádské skupiny pozici lídra opět obsadila společnost Samsung. Podařilo se jí společně s Xiaomi a realme převzít většinu tržního podílu čínské firmy Huawei, kterou výrazně handicapuje nedostupnost služeb Google v jejích zařízeních,“ říká Zdeněk Kroužel a dodává: „Huawei většinu svých marketingových aktivit soustředí do segmentů, kde se mu daří o poznání lépe. Jde například o chytré hodinky, monitory nebo notebooky.

Trh chytrých mobilních telefonů v zemích Visegrádské skupiny za rok 2021 (miliony kusů)

Výrobce

2021

2021

2020

2020

Meziroční změna

Samsung

5,3

31,2 %

3,6

26,6 %

46,9 %

Xiaomi

4,7

27,6 %

3,8

28,1 %

23,0 %

Apple

2,1

12,5 %

1,5

10,7 %

45,2 %

realme

1,4

8,1 %

0,1

0,4 %

2231,0 %

Lenovo

1,0

5,7 %

0,8

5,8 %

22,7 %

Ostatní

2,5

14,9 %

3,9

28,3 %

–34,0 %

Celkem

17,1

100,00 %

13,6

100,00 %

25,20 %

Zdroj: IDC Quarterly Mobile Phone Tracker, únor 2022.

Většinu prodaných modelů společnosti Samsung tvořily modely řady A spadající do střední třídy. Firmě Xiaomi, dvojce lokálního trhu zemí V4, se podařilo vybudovat věrnou uživatelskou základnu. Má velice silnou pozici ve střední třídě, v níž především řadou Redmi Note oslovuje zákazníky hledající dobrý poměr ceny a výkonu.

cyber23

Společnosti Apple se v regionu prodejně dařilo i přes jisté problémy s objemy výroby. Uživatele oslovily zejména její modely iPhone 12, k nimž se na konci roku přidala i novinka v podobě řady iPhone 13. Nabídka nejnovější generace ale ani zdaleka nepokryla poptávku.

Úspěšně se na trhu zemí V4 etabluje čínská značka realme. Svou nabídkou cílí na mladší zákazníky, kteří hledají přístroje s atraktivnějšími hardwarovými parametry za přijatelnou cenu.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?