Hlavní navigace

Software pozná autora graffiti

26. 12. 2011

Sdílet

 Autor: © Petya Petrova - Fotolia.com
Anil Jain, počítačový vědec na Michigan State University v East Lansing, vyvinul systém, který dokáže na základě analýzy obrazu jednotlivé autory s vysokou spolehlivostí identifikovat automaticky – někdy skupinu, jindy i přímo konkrétního jednotlivce.

Kriminální gangy prý (alespoň v USA) často používají graffiti nejen jako kombinaci uměleckého vyjádření a vandalismu. Sdělují si zde i informace třeba o drogových obchodech nebo vymezují své teritorium, snad podobně, jako si své území značí zvednutou nohou pes. A podobně jako u psů ani u graffiti ti, jimž signál není určen, sdělení nepochopí.
Specializovaný software by nyní mohl pomoci automaticky vyhodnocovat tyto informace i pro policii. Policie v USA dnes údajně graffiti analyzuje ručně a pátrá zde po typických prvcích, jako jsou „podpisy“ nebo klíčové grafické symboly odpovídající logům. Anil Jain, počítačový vědec na Michigan State University v East Lansing, vyvinul systém, který dokáže na základě analýzy obrazu jednotlivé autory s vysokou spolehlivostí identifikovat automaticky – někdy skupinu, jindy i přímo konkrétního jednotlivce. Projekt byl prezentován na konferenci ACM Multimedia v arizonském Scottsdale.
Pro analýzu samotného textu se používá „lidský“ crouwdsourcing propojený se službou Mechanical Turk od Amazonu; trochu podobně, jako když Google využívá lidi luštící ochranu CAPTCHA ve svém projektu pro digitalizaci knih. (Jednou z možných implementací je, že člověk luštící ochranu CAPTCHA dostane známý a analyzovaný text; „řešení“ analyzovaného textu se vezme v úvahu jen tehdy, když byl správně určen i text systému známý.) To ukazuje, že systém se pro tuto chvíli soustředí na ty části graffiti, které mají nějaký význam, nikoliv na „výtvarný styl“. Identifikace funguje pouze za předpokladu, že autoři mají opravdu své stabilní „podpisy“, nikoliv když po zdech chaoticky čmárají. Nicméně do softwaru se plánují přidat i další funkce spojené s pokročilým rozpoznáváním obrazu– různí autoři si prý třeba vybírají i různé typy míst, kam svoji „výzdobu“ umísťují.
Automatickou analýzu obrazu lze kombinovat i s lidským přístupem, kdy jsou třeba na počátku systému předhozeny ručně roztříděné snímky a on má pak do těchto skupin rozřazovat ty další.
Tato analýza může mít časem nejen čistě kriminalistický, ale i sociologický význam. Odhalí třeba více o fungování společenství autorů graffiti nebo popularitu jednotlivých motivů i vývoj stylů. Nakonec by se třeba budoucí chování určité skupiny daly i předpovědět a policisté by se ji mohli pokusit dopadnout přímo při „práci“. (To všem za předpokladu, že by součástí analyzovaného obrázku byla i spolehlivá informace o čase, kdy byl vytvořen, takže by se dal určit „postup obrázků městem“.)

Zdroj: New Scientist, Popular Science

Poznámka: Nesou i naše domácí graffiti běžně informace popisované v článku? Používají se pro komunikaci pomocí nějaký „šifer“?