Hlavní navigace

Šok: SQL Server, rodinné stříbro Microsoftu, míří na Linux

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Peklo sice nezamrzlo, přesto zázraky se dějí: Microsoft značně pokročil ve svém koketování s open source modelem.
-ds 8. 3. 2016

Sdílet

Když Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu, opěvoval a vyjádřil obdiv ze strany společnosti  Linuxu – otevřenému operačnímu systému, proti kterému dříve všemožně bojoval – dalo se tak trochu předpokládat, že toto vyjádření nelze brát úplně vážně. Ale jak se ukazuje, asi by se tak mělo.

SQL Server, jeden z nejoblíbenějších systémů pro provoz databází a zároveň blyštivý klenot impéria Microsoftu pro oblast podnikového softwaru, se portuje na Linux.

Je to přímo šokující tah od IT giganta, největší od doby, co Nadella poprvé přiznal oblibu Linuxu v roce 2014. Microsoft plánuje vydání SQL Serveru pro Linux již v polovině příštího roku, oznámil viceprezident Microsoftu Scott Guthrie ve svém příspěvku na blogu firmy. Cílem je poskytnout konzistentní datovou platformu pro oba operační systémy – Windows i Linux.

SQL Server pro Linux ponese všechny hlavní funkce, které uživatel očekává od serverového softwaru, včetně služby Stretch Database, která umožní administrátorům přesunovat data z lokálních instalací na cloud Azure, ale zároveň je ponechat přístupné pro aplikace, které užívají konkrétní databázovou tabulku.

„Jde o nesmírně důležité rozhodnutí pro Microsoft, umožňující mu nabídnout svou známou a ověřenou databázi většímu okruhu zákazníků,“ říká Al Gillen, analytik IDC. „Tím, že tento klíčovým produkt převedl i na Linux, Microsoft plní svůj slib, že se stane skutečně multiplatformním řešením pro potřeby podniků i uživatelů.“

Od včerejška Microsoft umožňuje první privátní betatesty softwaru, jenž budou zahrnovat několik základních součástí databáze SQL serveru. Není ale zatím jasné, kdy si bude moci SQL Server pro Linux vyzkoušet i veřejnost. To všechno se děje ve chvíli, kdy Microsoft vydal svou první RC verzi SQL Serveru 2016 pro Windows.

Je vidět, že firma poměrně radikální mění svou strategii chování směrem k otevřenému softwaru. Co ještě dalšího přinese budoucnost?