Hlavní navigace

Solaris 10 10/08 uvedla na trh firma Sun

Nejnovější verzi operačního systému Solaris 10 – Solaris 10 10/08, představila firma Sun Microsystems. Obsahuje oproti předchůdcům řadu aktualizací a vylepšení (jako třeba zvýšená integrita dat u souborového systému ZFS či snadnější využití virtualizace), z nichž některá vznikla za přispění komunity OpenSolaris.
Pavel Louda 12. 11. 2008

Sdílet


Nejnovější verzi operačního systému Solaris 10 – Solaris 10 10/08, představila firma Sun Microsystems. Obsahuje oproti předchůdcům řadu aktualizací a vylepšení (jako třeba zvýšená integrita dat u souborového systému ZFS či snadnější využití virtualizace), z nichž některá vznikla za přispění komunity OpenSolaris.
„Společnosti jsou dnes více než kdy jindy pod tlakem, aby zvládaly více s menšími prostředky – od rychlejšího nasazování nových služeb a zajištění shody s novými předpisy až po přidání většího počtu serverů do stejného prostoru v datovém centru – a to s klesajícími rozpočty a zmraženými početními stavy,“ řekl Jim McHugh, viceprezident marketingu řešení datových center ve společnosti Sun. „Díky nejnovějším vylepšením virtualizace, aktualizacím systému souborů ZFS a optimalizaci pro procesory Intel představuje Solaris 10 10/08 ideální platformu pro zákazníky, kteří usilují o konsolidaci a zjednodušení datového centra.“
Solaris 10 10/08 je výsledkem spolupráce inženýrů Sunu se členy komunity OpenSolaris. Všechny nové funkce v této verzi byly nejprve začleněny do systému OpenSolaris a až potom do podnikového systému Solaris 10 10/08.
Nové funkce ve verzi Solaris 10 10/08
· Vylepšení systému souborů ZFS: Systém souborů ZFS byl zdokonalen prací komunity OpenSolaris v posledním období, díky které poskytuje jednoduchou správu dat bez dalších nákladů na pořízení nebo podporu. Nová verze systému souborů Solaris ZFS nabízí zvýšenou integritu dat a plně integrované funkce obnovení po zhroucení. Dá se použít jako výhradní systém souborů pro počítače jakékoli třídy, neboť podporuje zavedení systému a použití jako kořenový systém souborů.
· Vylepšení virtualizace a technologie Solaris Containers: Virtualizační technologie Solaris Containers byla zdokonalena o nové funkce, které zákazníkům ještě více usnadní migraci pracovních úloh mezi různými instalacemi Solarisu, neboť snižují administrativní režii potřebnou k přesunutí kontejneru mezi odlišnými systémovými konfiguracemi.
· Optimalizace pro architekturu Intel: Sun a Intel dlouhodobě spolupracují na zajištění podpory systému Solaris 10 pro nejnovější řadu procesorů Intel Xeon tak, aby zákazníci mohli mít užitek z lepší funkčnosti, energetické efektivity a spolehlivosti systémů s těmito procesory.
Díky zabudované, bezplatné open source virtualizační technologii Solaris Containers a Sun Logical Domains (LDoms) je nedávno oznámený server společností Sun a Fujitsu SPARC Enterprise T5440 vhodnou platformou pro konsolidaci stovek podnikových úloh na jediný systém. Navíc kontejnery systémů Solaris 8 a 9 umožňují zákazníkům provozovat několik prostředí Solaris 8 a 9 v jediném systému SPARC. Díky tomu mohou zákazníci rychle a snadno přesunout fyzická prostředí na virtuální kontejnery v systému Solaris 10 a ihned začít využívat výkon, škálovatelnost a ekonomickou výhodnost nových serverů SPARC Enterprise CMT.