Hlavní navigace

Sonda Curiosity provedla úspěšný test laseru

 Autor: © NASA
Vesmírné vozítko rozbilo a následně analyzovalo první kámen na Rudé planetě.
Filip Brůcha 21. 8. 2012

Sdílet

Vědci horninu nejprve rozdrtili a následně prozkoumali pomocí nástroje ChemCam určeného pro chemickou analýzu; tento systém je navíc vybaven kamerou. K rozbití kamene jim stačilo 30 impulzů vysílaných po dobu 10 sekund. Z kamene, který dostal jméno Coronation, se tímto způsobem podařilo získat ionizovanou, zářící plazmu. Právě její vzorek poslouží k bližšímu prozkoumání horniny. Vědcům jde především o její konkrétní složení.

ChemCam po každém vyslaném impulzu zaznamenal spektrum prostřednictvím tří spektrometrů umístěných na stožáru sondy. Podle Rogera Wiense z Los Alamos National Laboratory, který vede tým zodpovědný za vývoj ChemCam, má nyní NASA k dispozici velké množství spekter a signálů. „Náš tým je z výsledků nadšený. Po osmi letech vývoje tohoto nástroje jde o obrovskou satisfakci," neskrýval Wiens svou spokojenost.

Vědci z NASA již v pátek uvedli, že daný kámen nebyl vybrán ani tak pro nějakou vědeckou hodnotu jako spíše kvůli poloze. Primárním cílem totiž bylo otestovat laser umístěný na vozítku Curiosity. Součástí analýzy bude nyní také to, zda se po každém zásahu kamene nějak změnilo složení. Pokud se to takového potvrdí, pak to bude znamenat, že se povrch nerostu liší od jeho vnitřku.

„Je překvapivé, že získaná data jsou dokonce ještě lepší než ta, která jsme měli při zkouškách na Zemi, ať už jde o signál nebo šum," řekl Sylvestre Maurice, další vědec z týmu ChemCam. V příštích dvou letech, během kterých bude vozítko Curiosity na Marsu působit, je tak podle něj možné očekávat úžasné objevy.

Nedělní test laseru je teprve jednou z dvou velkých zkoušek, které si vědci na své dítko připravili. Dalším cílem je otestovat jízdní schopnosti sondy. Nejprve půjde jen o jízdu dopředu a zpět, ovšem později již vozítko vyrazí do oblasti nazvané Glenelg, která vědce láká hlavně z toho důvodu, že jde o průsečík tří zajímavých typů terénu. Pokud vše půjde dobře, do Glenelgu se Curiosity dostane během tří až čtyř týdnů. Dalším cílem pak bude hora Mount Sharp, kde již půjde o průzkum, který by teoreticky mohl nalézt nějaké důkazy o dřívějším životu na Marsu.