Hlavní navigace

Sony a Panasonic chystají 300GB optický disk

30. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © Lusoimages - Fotolia.com
Nástupce disků Blu-ray by se na trhu mohl objevit již za dva roky.

Pro srovnání, na dvouvrstvé nosiče Blu-ray se vejde maximálně 50 GB dat. Sony přitom již dříve uvedlo, že filmy v nově vznikajícím standardu 4K budou pravděpodobně potřebovat více než 100 GB prostoru.

Nedávno společnost představila zařízení, které lidem umožní streamovat filmy ve formátu 4K přes internet. To však není řešením pro uživatele s pomalým internetovým připojením či omezeným objemem přenášených dat.

Nový optický disk se však nemá omezovat pouze na filmy ve velmi vysokém rozlišení. Sony s Panasonicem v oficiálním prohlášení hovoří o jeho širším využití.

Optické disky jsou podle nich obecně skvělým úložištěm, protože jsou odolné vůči různým okolním vlivům. „Neublíží jim prach ani voda. Odolají také změnám teploty a vlhkosti při jejich skladování,“ píše se v prohlášení.

Vůbec nejdůležitější je však prý zpětná kompatibilita různých formátů, což je vlastnost, která z nich dělá ideální médium pro dlouhodobé skladování informací.

Na druhou stranu se trh s datovými nosiči nyní potýká s klesajícím odbytem. Rostoucí popularita streamovacích služeb, stejně jako internetové pirátství, se výrazně podepisují na klesajícím zájmu o filmy na DVD či Blu-ray.

Zvrat by tak mohl přijít s uvedením nových vysokokapacitních disků. Existuje předpoklad, že si lidé budou chtít pořizovat vlastní videa v tzv. ultra vysokém rozlišení. JVC, Sony i Panasonic již proto představily první prototypy videokamer pro pořizování videí ve formátu 4K.

„Nejlevnějším způsobem, jak dlouhodobě ukládat takový materiál, budou právě optické disky,“ myslí si odborník na digitální video Paul O'Donovan z Gartneru. Současně bude pro uživatele rychlejší půjčit někomu video na takovém disku než je poslat přes internet.

Byl pro vás článek přínosný?