Hlavní navigace

Sony končí s výrobou XEL-1

 Autor:
Společnost Sony ukončí výrobu slavné OLED televize XEL-1, příčinou je nedostatečný zájem zákazníků.
Alexandr Radecký 19. 2. 2010

Sdílet

Televize XEL-1 nepatří k těm, které by zaujaly svou velikostí, vždyť koho by ohromilo 11“ (28 cm) obrazovka s rozlišením jen 960x540 bodů, což je čtvrtina Full HD 1920x1080. Zajímavá XEL-1 je,protože to byla první hromadně vyráběná a prodávaná televize s displejem s diodami s organickými materiály (OLED). Kromě výborné černé a pozorovacích úhlů je jen 3 mm tenká a při zahájení prodeje v roce 2007 se jí dostalo hodně pozornosti, mnozí dokonce doufali, že je to konečně začátek velkého nástupu OLED a že větší televize či monitory budou rychle následovat. Nestalo se tak a ani XEL-1 nebyla tržním trhákem. Jak by také ano při ceně 2000-2500 dolarů? I proto se také XEL-1 prodává jen v Japonsku, USA a Kanadě.

To však zanedlouho nebude pravda, protože Sony končí s výrobou XEL-1 a jako důvod uvádí nedostatečnou poptávku. Teď je tak ta správná chvíle pro sběratele drahé videotechniky, protože jednou bude zřejmě XEL-1 patřit ke sběratelským zajímavostem.

Server AV Watch však přišel s tím, že oficiální důvod pro ukončení výroby je jiný. A to že japonské úřady tlačí na výrobce, aby do televizí integrovali kontrolu obsahu, pomocí které mohou rodiče chránit své ratolesti před „závadným obsahem“ vysílaným v televizi. XEL-1 takovou možnost nemá, a to má být oficiální důvod ukončení výroby. Nová „kontrolovací“ verze se samozřejmě už neobjeví.

Sony XEL-1

Sony XEL-1