Hlavní navigace

Sony odhalilo detaily útoku na PlayStation Network

2. 5. 2011

Sdílet

Společnost Sony začíná zprovozňovat sítě PlayStation Network a Qriocity a také poodhaluje detaily o útoku.

Vypnuté sítě PlayStation Network a Qriocity, které se staly cílem hackerského útoku, jsou od tohoto týdne postupně zprovozňovány. Zástupci Sony tvrdí, že vypnutí bylo reakcí na údajně velmi sofistikovaný průnik. Kaz Hirai ze společnosti Sony informoval, že jako první má být znovu spuštěna síť PlayStation Network, u Qriocity se počítá s uvedením do provozu v polovině května. Sony se dále hluboce omlouvá všem uživatelům za to, že jejich data byla kompromitována. Po novém spuštění služby bude Sony chtít, aby si všichni uživatelé změnili hesla ke svým účtům a jako odškodné nabídne možnost bezplatného stažení vybraného softwaru a měsíční předplatné do služby PlayStation Plus.

Sítě PlayStation Network a Qriocity byly vypnuty 20. dubna po zjištění průniku na servery, které jsou umístěny u společnosti AT&T v San Diegu. Pracovníky Sony na průnik údajně upozornila neobvyklá síťová aktivita v předchozím dni. Společnost následně požádala blíže neurčenou firmu zaměřenou na bezpečnost, aby průnik prozkoumala a když bylo zřejmé, že došlo k odcizení informací, Sony zaměstnala další speciální firmu, aby pátrala po útočnících. Útokem se také začala zabývat i americká FBI. Útok by zpočátku maskovaný jako nákup, takže na něj systém pro ochranu sítě neupozornil. Následně ale byla exploitována známá zranitelnost v aplikačním serveru, díky čemuž útočník získal přístup k databázi serveru.

Vyšetřování tedy pokračuje, ale zatím bez hmatatelných výsledků. Sony stále údajně nemá zcela jasno v tom, co všechno bylo odcizeno a kolik účtů bylo zasaženo. Údaj 77 milionů, který byl zveřejněn hned po odhalení útoku, je tedy jen počet možných zasažených účtů. S nimi bylo podle zástupců Sony asociováno 10 milionů čísel platebních karet. Sony tvrdí, že nemá informaci, že by unikly i tyto údaje, nicméně pro jistotu varovala uživatele, aby sledovali jakékoliv neobvyklé aktivity na svých účtech. Výdaje spojené s blokací a novým vydáním platebních karet prý Sony uživatelům uhradí. Původní podezření na spojitost útoku se skupinou Anonymous se zatím nepotvrdila, i když na ta systémy Sony již v minulosti útočila.