Hlavní navigace

Sony předvedlo ultraflexibilní OLED displej

27. 5. 2010

Sdílet

Společnost Sony vyvinula novou generaci OLED displejů, které mohou být za provozu nejen ohýbány, ale třeba být i navinuty kolem tužky.

Tyto nové barevné displeje byly představeny na konferenci Society for Information Display v americkém Seattlu. Během demonstrace byl displej namotán a následně rozmotán kolem válečku s průměrem 4 milimetry. Během toho zobrazoval video a nezdálo se, že by jej namotávání nějak negativně ovlivnilo. Na displeji ovšem byla již od začátku řada vadných bodů, které jsou důsledkem vadných tranzistorů či propojení, ale takové chyby jsou poměrně typické pro prototypy displejů.

Předváděný OLED displej Sony měl úhlopříčku 4,1“ a rozlišení 432 x 240 bodů, což je podobné, jako u řady dnešních telefonů na trhu. Společnost Sony již dříve předváděla OLED displej, který bylo možné ohýbat, ale nedosahoval úrovně flexibility tohoto nového prototypu.

Displej obsahuje nově vyvinuté organické tranzistory, které jsou vyráběny přímo na ohebném substrátu a odstraňují tak riziko odloupnutí při ohýbání jako u tradičních čipů.

Flexibilní a rolovatelné displeje jsou v současnosti velmi atraktivní oblastí výzkumu díky rostoucí popularitě mobilních zařízení. Narozdíl od tradičních displejů jsou tenčí, lehčí a také odolnější a s jejich využitím se počítá v nejrůznějších typech přístrojů, u nichž je kladen důraz na možnosti přenášení, kterým mohou svými vlastnostmi přidat na hodnotě.