Hlavní navigace

Sony prodává divizi Vaio, odděluje výrobu televizorů

7. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © Tim Hornyak - IDG
Společnost Sony se rozhodla prodat svůj skomírající počítačový byznys japonské investiční společnosti Japan Industrial Partners. Současně vyčleňuje výrobu televizorů.

Tokijský investiční fond Japan Industrial Partners (JIP) bude počítače řady Vaio nabízet pod novou značkou a minimálně zpočátku je bude prodávat pouze v Japonsku. Navíc Sony oznámilo, že v rámci restrukturalizačních změn svou divizi zabývající se výrobou televizorů převede na dceřinou společnost. Restrukturalizace přichází v době, kdy Sony očekává za uplynulý fiskální rok ztrátu ve výši 1,1 miliardy dolarů, přičemž ještě v říjnu minulého roku firma předpovídala, že bude v zisku okolo 300 milionů dolarů.

Vaio, které Sony představilo v roce 1996, má (alespoň v krátkém období) zmizet z většiny trhů, jelikož nová společnost bude počítače prodávat pouze v Japonsku. Zda Sony bude i nadále vyrábět pod značkou Vaio produkty, zatím podle mluvčího společnosti není jasné. I když Sony prodává svou počítačovou divizi, bude i nadále vyrábět tablety a chytré mobilní telefony.

Oficiálně není jasné, kolik Sony odprodejem získá, podle dobře obeznámených zdrojů by to však mělo být 40 – 50 miliard jenů, tedy v řádu jednotek miliard korun. Sony navíc bude mít v nově vzniklé japonské společnosti pětiprocentní podíl. Společnost na trh uvede ještě jarní kolekci nových počítačů a následně je přestane prodávat. Očekává se, že v nové firmě bude pracovat 250 – 300 bývalých zaměstnanců divize Vaio.

Prodej počítačové divize byl oznámen spolu s finančními výsledky Sony za uplynulé čtvrtletí, podle kterých se divize Mobile Products & Communications zodpovědná za výrobu PC dostala do čisté ztráty ve výši 12,6 miliard jenů (i tak to však bylo lepší než o rok dříve, kdy společnost oznámila za stejné období ztrátu ve výši 21,3 miliard jenů). Jak už bylo zmíněno výše, kromě prodeje počítačové divize převede Sony na novou dceřinou společnost v červnu tohoto roku i deset let ztrátovou divizi zabývající se prodejem televizorů.

„Očekává se, že od příštího roku trh se 4K televizory poroste,“ uvedl prezident Sony Kazuo Hirai. „Tím, že oddělíme naši televizní divizi, bude její řízení flexibilnější a bude moci rychleji reagovat na požadavky trhu.“ Hirai dodal, že tento postup se osvědčil například u dceřiných společností Sony Mobile Communications (zabývá se vývojem smartphonů) a Sony Computer Entertainment (herní konzole). V důsledku reorganizace bude do března 2015 propuštěno asi 5000 lidí – 1500 v Japonsku a 3500 v zámoří. „Mým cílem je dosáhnout růstu skupiny Sony jako takové,“ dodal Hirai.