Hlavní navigace

Sony ukončí výrobu mechanik DVD a Blu-ray

29. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © Lusoimages - Fotolia.com
Japonský výrobce chce zavřít svou dceřinou společnost Optiarc, která má po celém světě asi 420 zaměstnanců, již začátkem příštího roku.

Kdysi důležitá součást technologického kolosu doplatila na vysokou popularitu chytrých telefonů, tabletů a netbooků. Dceřiná společnost Sony Optiarc, která vyrábí a dodává mechaniky DVD a Blu-ray tvůrcům notebooků a stolních počítačů, svůj provoz ukončí již v prosinci a formálně bude rozpuštěna v březnu 2012. Jejích 420 zaměstnanců, z nichž asi 300 pracovalo přímo v továrnách, bude přeřazeno na jinou práci nebo jim bude nabídnut předčasný odchod do důchodu.

„Zařízení bez mechanik, jako jsou právě smartphony nebo tablety, se stávají stále populárnějšími. Prostor pro obchodování s optickými mechanikami pro PC se proto zmenšuje,“ řekl mluvčí Sony Džin Tomihari. Problém vidí také v tom, že výrobu optických jednotek dnes zvládne v podstatě každý.

Bylo to právě Sony, které nakonec prosadilo používání formátu Blu-ray namísto všudypřítomného DVD pro multimédia ve vysokém rozlišení. Blu-ray tak zvítězil nad konkurenčním formátem HD DVD prosazovaným Toshibou. Mechaniky od Sony zpočátku patřily mezi nejmodernější jednotky na trhu, jako třeba v roce 2006, kdy společnost uvedla svou první přepisovatelnou mechaniku Blu-ray pro počítače.

„Sony bylo lídrem na trhu technologií DVD a Blu-ray. Ještě nedávno si mohlo dovolit nasadit vysoké marže, nyní však ceny mechanik DVD prudce klesají,“ vysvětluje analytik agentury Gartner Hirojuki Šimizu.

Společnost se chce více soustředit na svou hudební a filmovou webovou platformu, kterou provozuje pod značkou Sony Entertainment Network. Sony doufá, že se mu podaří vytvořit ekosystém, který by propojil nespočet jeho zařízení a který by přitom profitoval ze skvělého postavení společnosti v oblasti hudební a filmové zábavy.

Sony v loňském roce utrpělo rekordní ztráty a momentálně se nachází ve fázi široké restrukturalizace. Ta má do konce března příštího roku zajistit, že z firmy odejde až 10 tisíc zaměstnanců. Zvýšit se má také závislost společnosti na dodávkách klíčových komponent od třetích stran, což se již děje například u panelů pro televizory s plochou obrazovkou.

Byl pro vás článek přínosný?