Hlavní navigace

Sony VAIO Z21

29. 11. 2011

Sdílet

Prémiový ultrapřenosný model Sony VAIO Z21 vystupuje z řady nejen svým výkonem, ale i cenou. Zkrátka kdo chce být výjimečný, musí si připlatit. A věřte, že se Sony VAIO Z výjime

Prémiový ultrapřenosný model Sony VAIO Z21 vystupuje z řady nejen svým výkonem, ale i cenou. Zkrátka kdo chce být výjimečný, musí si připlatit. A věřte, že se Sony VAIO Z výjimeční budete.
Design přístroje je minimalistický, až možná spartánský, a lze říci, že jde ruku v ruce se současnými trendy – opouští zakulacené rohy a vrací se k ostrým hranám. To je v tomto případě jenom dobře. Tělo tvoří uhlíková vlákna, což snižuje hmotnost a zároveň vytváří specifický vjem při dotyku. Nemáte totiž pocit, jako byste se dotýkali plastu.
Ultrapřenosné notebooky jsou poslední dobou nejčastěji srovnávány s MacBookem Air a nejinak je tomu i u nového Sony Vaio. Macbook má v nejužším místě nějakých 17 mm, stejně úzké je i VAIO Z. Rozdílem je, že Macbook se rozšiřuje, kdežto VAIO Z má stejnou tloušťku po celé výšce klávesnice i prostoru pro ruce s touchpadem. Hmotnost přístroje příliš nepřevyšuje běžnou hmotnost tabletu – nové VAIO neváží ani 1,2 kg. To v konečném důsledku znamená velmi slušnou mobilitu a kompaktnost pro cestování.
Pokud jde o konektivitu, hodnotíme výbavu VAIO Z jako velmi slušnou, a to i při zachování výše zmíněného spartánského vzhledu. Na pravé straně se nachází konektor pro připojení napájecího konektoru, dva USB konektory (z toho jeden 3.0 port pro vysokorychlostní přenosy, jeden ve standardu 2.0 určený převážně pro nabíjení mobilních zařízení i v případě, že je samotný notebook v režimu spánku), přípojka pro LAN kabel schovaná za výklopnými dvířky a klasický 3,5 jack pro sluchátka. Na levé straně naleznete kromě mřížky chladiče už pouze VGA výstup, vpředu jsou prakticky umístěny dvě čtečky na paměťové karty: firemní standard MemoryStick a široce kompatibilní SD/MMC.
Čím se Sony VAIO Z významně odlišuje od konkurence, je možnost připojení tzv. Power Media Docku. Jedná se v podstatě o jakousi „kouzelnou krabičku“, kterou si můžete pořídit za příplatek, připojit ji k notebooku a zvýšit tak jeho výkon. Power Media Dock se k VAIO Z připojuje pomocí vysokorychlostního USB 3.0 konektoru a dedikovaného optického kabelu, tato technologie se nazývá Light Peak. Od „jablečného“ řešení zvaného Thunderbolt se odlišuje právě použitými materiály (měděný kabel) a konektory (DisplayPort). Obě technologie přitom vzešly ze spolupráce obou konkurentů se společností Intel. Light peak se může chlubit přenosovou rychlostí na úrovni stěží uvěřitelných 10 GB/s.
A co vlastně obsahuje takový dok, vážící asi 700 gramů (což umožňuje uživateli jej bez větších obtíží přenášet společně s notebookem)? Tak především jde o slibované zvýšení výkonu – v krabičce se shodnou tloušťkou, jakou má samotný notebook (tedy 17 mm) i podobným designem se nachází především dedikovaná grafická karta AMD Radeon HD6650 s pamětí o velikosti 1024 MB, která z pracovního notebooku vytvoří herní, schopny zvládnout nejnovější tituly. Jenom pro úplnost: notebook je v základu vybaven integrovanou grafikou Intel HD Graphics 3000, která sice stačí k přehrávání videa v nejvyšším rozlišení, s hrami už je to ale výrazně horší. Na druhou stranu, ruku na srdce, kdo by si kupoval ultrapřenosný notebook primárně pro hraní her?
V externím doku je umístěna i slotová optická mechanika – můžete volit mezi DVD vypalovačkou, BD nebo BD vypalovačkou. Ta zvyšuje cenu doku oproti nejlevnější verzi asi o 100 liber, tedy cca 3000 Kč. Tento náš odhad berte čistě jako orientační, koncová cena zařízení v Česku zatím nebyla stanovena.
Přes dok lze samozřejmě připojit množství různých dalších externích zařízení. Nachází se na něm po jednom HDMI a VGA portu, takže celkově můžete k Z21 připojit čtyři displeje. Kromě nich nalezneme na těle přípojného zařízení ještě dva USB 2.0 porty, jeden USB 3.0 port a další LAN konektor pro pevné připojení k síti.
Ze zbývající výbavy notebooku zmiňme HD webovou kameru, čtečku otisků prstů, kvůli omezení velikosti relativně málo výkonné stereo reproduktory nebo standardní vestavěný mikrofon. Potěšil nás touchpad, který podporuje multitouch technologii, naproti tomu klávesnice je podle našich zkušeností bohužel spíše nepraktická.
Celkově hodnotíme produkt jako skvělý příspěvek značky Sony v oblasti ultrapřenosných notebooků, a to jak po stránce designu, tak i výkonu. Power Media Dock je výborný a navíc bezchybně zpracovaný nápad, který zvyšuje výkon a zároveň udržuje maximální kompaktnost a mobilitu. Jak říká klasik, stala se nám tu ovšem taková ošklivá, nepěkná věc – a tou je cena, která z notebooku činí záležitost pouze pro vyvolené.

Sony VAIO Z21

Procesor: Intel Core i7-2620M
RAM: 8 GB
HDD: 256 GB SSD
Displej: 1600 × 900 pixelů
Rozhraní a konektory: 1× USB 2.0, 1× VGA, 1× HDMI, 1× ethernet 1Gb/s, sluchátka, mikrofon, čtečka Memory Stick, čtečka SD, dokovací konektor, WiFi 802.11a/b/g/n
BlueTooth 2.1 + EDR, 3G modem (až 14/ 5,6 Mbps)
Rozměry: 330 × 210 × 16,6 mm
Hmotnost: 1,18 kg (s baterií)

Kapsch nabízí k notebookům Sony VAIO servisní balíček Next Day
Společnost Kapsch na českém trhu nabízí rozšíření servisu bring-in (v servisním středisku) na on-site servis, který probíhá přímo u zákazníka, a to do druhého dne (next day service). Novinka je k dispozici u vybraných modelových řad notebooků Sony VAIO, mezi něž patří i námi recenzovaný model Z21.
Zákazník, který si zakoupí notebook z vybraných modelových řad Sony VAIO, jejichž seznam lze najít na stránkých www.sony.cz/vaionextdayservice, si může ke standardní záruce dokoupit rozšíření v podobě servisního balíčku Next Day. Ten mu garantuje v průběhu záruční doby notebooku opravu do druhého dne, a to včetně víkendů a svátků na jím zvolené adrese kdekoliv v České republice.
Každý servisní balíček obsahuje plastovou kartičku velikosti kreditní karty, na níž se nachází unikátní stíratelný registrační kód. S ním zákazník do 30 dnů zaregistruje svůj notebook na výše uvedených stránkách.
Zákazník si může zvolit dvouletý servisní balíček, který platí od okamžiku registrace na zmíněných webových stránkách do konce záruční doby notebooku, tzn. dva roky od zakoupení notebooku Sony VAIO. V nabídce je i roční servisní balíček, který platí první rok od data pořízení notebooku v rámci dvouleté záruční doby, nebo jako doplněk k dvouletému servisnímu balíčku v případě zakoupení prodloužené záruky na notebook Sony VAIO (ve spojení s dvouletým balíčkem má tedy platnost 3 roky od zakoupení notebooku). Zakoupením služby se záruka produktu neprodlužuje a vyprší spolu se standardní zárukou poskytovanou společností Sony. Servisní balíček se vztahuje na opravy notebooků v záruční lhůtě a je vázán na sériové číslo registrovaného notebooku.