Hlavní navigace

Sony vyvíjí páskové zařízení zvládající 185 TB na kazetu

1. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © Leo - Fotolia.com
Magnetický materiál, který zvládne 74krát větší hustotu dat, je k vidění v laboratořích Sony. Mohl by se stát základem pásek s velmi vysokou kapacitou.

Nová generace materiálu pro magnetické pásky, který vyvinula společnost Sony, zvládá hustotu dat okolo 148 gigabitů na čtvereční palec, což je 74krát více, než zvládají dnešní pásková úložiště. Podle Sony jde o rekordní hustotu, která povede k páskovým zařízením s kapacitou 185 TB na jednu kazetu.

Pro srovnání, současná generace páskových zařízení, označovaná jako LTO-6 (Linear Tape-Open), má kazety o nekomprimované kapacitě 2,6 TB, které odpovídá hustota záznamu 2 gigabitu na čtvereční palec. Magnetické pásky byly používány pro ukládání dat od samotného počátku éry digitálních počítačů, ale v posledních letech byly zastíněny pevnými disky. Ale i na dále jsou používány pro dlouhodobější archivaci dat v data centrech, archivech korporací apod.

Při výrobě nového magnetického materiál použilo Sony technologii pokovování formující tenký magnetický film ve vakuovém prostředí. Tento proces vytváří krystalický magnetický povrch pomocí „ostřelování“ polymerového substrátu ionty argonu. Pomocí optimalizace procesu je nyní výrobce schopen vytvářet mikroskopickou vrstvu složenou z magnetických částeček o velikosti 7,7 nanometru.

Nová technologie bude firmou Sony prezentována na konferenci Intermag Erupe 2014, která bude zahájena 4. května v Německu. Na prezentaci se bude podílet i firma IBM, která se Sony spolupracovala ohledně problematiky měření dosažené hustoty záznamu.

Podle svého prohlášení investuje společnost Sony do vylepšování tohoto druhu nanášecích technologií a hodlá nový materiál komercionalizovat, žádné bližší datum uvedení souvisejících produktů na trh ale nebylo uvedeno.

Podle průzkumů prodeje páskových úložných zařízení v roce 2012 vzrostly o 13 procent a očekává se, že v roce 2013 to bylo procent 26.

 

Autor článku