Hlavní navigace

Současné kyberútoky - mimořádný zisk pro zločince, velká výzva pro firmy

11. 2. 2016

Sdílet

 Autor: © chanpipat - Fotolia.com
Až desítky milionů dolarů může přinést zločincům jediná kampaň. Jejich práce se totiž výrazně profesionalizuje -- ukazuje se tedy, že pro současné ataky zločinců je nezbytná koordinovaná obrana.

Dohodu o úzké spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti uzavřely Cisco a Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Cílem je nejen sdílet informace o aktuálních hrozbách, ale i o nových bezpečnostních trendech či postupech.

Cisco kromě zmíněné spolupráce s NBÚ oznámilo i výsledky nedávné studie Cisco Annual Security Report. Podle ní do války v kybersvětě vstupují žoldáci -- týmy kyberpirátů se profesionalizují, disponují špičkovou výbavou a nechávají se najímat na útoky. Například jediná kampaň založená na exploit kitu Angler mohla ročně přinést zločincům až 34 milionů dolarů.

Útočníci prý také stále častěji sahají k legálním zdrojům, které využívají pro své útoky. Pro šíření svých kampaní využívají vlastní infrastrukturu, které vypadá zdánlivě bezpečně.

Například počet zneužitých WordPress domén vzrostl od února do října 2015 o 221 procent. Drtivá většina útoků pak využívá nezabezpečené DNS servery. Autoři studie zjistili, že DNS protokol se stal jedním z pilířů kybernetického útoku v 92 procentech případů.

Dříve používané metody obrany i bezpečnostní strategie jsou proti pokročilým typům jsou podle studie prakticky neúčinné. To vede k tomu, že klesá důvěra manažerů ve schopnost jejich firem ubránit se kybernetickým útokům.

Jak zjistil Cisco Annual Security Report, pouze 45 procent organizací na světě důvěřuje svému stávajícímu zabezpečení proti kybernetickým útokům. V porovnání s výsledky z minulých let toto číslo přitom setrvale klesá.

V celé řadě firem totiž může škodlivý kód existovat v síti až 200 dní, aniž by byl detekován. Právě zkrácení času, po který má útočník přístup k napadené síti je jedním z klíčových prvků bezpečnostních strategií.

„Zabránit proniknutí škodlivého kódu do sítě je dnes prakticky nemožné. Bezpečností strategie musí být založena na schopnosti co nejrychleji napadení odhalit,“ tvrdí Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR.

NBÚ už úzce spolupracuje s dalšími komerčními subjekty, jako je třeba CZ.NIC či Microsoft. Dohoda NBÚ s Ciscem byla oznámená na konferenci CyberSecurity 2016, jejímž pořadatelem je vydavatelství IDG Czech Republic.

Té se letos zúčastnilo více než 300 návštěvníků a kromě tradičních přednášek byla její součástí například i panelová diskuze na téma Ochrana proti pokročilým hrozbám a organizovanému kybernetickému zločinu, jíž se zúčastnili Vladimír Rohel, NBÚ, Karel Šimek, Cisco; Ivo Němeček, Cisco; Tomáš Přibyl, Security Consultant, Jaroslav Dvořák, ÚOOZ a Bohuslav Zůbek z MV ČR.

Účastníci letošní konference Cybersecurity 2016

Účastníci letošní konference Cybersecurity 2016