Hlavní navigace

Soud: Google tvrdí, že Android měl plnou podporu Sunu

19. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © Oracle © Google
Právní zástupce Googlu ve svém úvodním proslovu během soudní přes s Oraclem připomněl dobré vztahy s předchozím majitelem Javy.

Advokát Googlu prohlásil, že Google vytvořil systém Android s využitím částí Javy, které nevyžadovaly licenci, navíc s plnou podporou společnosti Sun Microsystems, která tehdy Javu vlastnila. „Zdrojový kód v Androidu vytvořili vývojáři Googlu sami nebo ho převzali z plateforem open source, které byly volně k dispozici k dalšímu použití,“ vysvětlil advokát Robert Van Nest porotě ve své úvodní řeči.

Van Nest dále uvedl, že generální ředitel Sunu Jonathan Schwartz blahopřál Googlu k uvedení Androidu a prohlásil, že dodal silný impulz Javě, který pomůže zajistit její úspěch. To, že Sun vyjádřil Androidu podporu, podle něj dokazuje, že Google neporušil žádné patenty ani autorská práva Sunu. Majitel Javy měl navíc snadný přístup ke zdrojovému kódu Androidu, který byl veřejně k dispozici na serverech Googlu. Oracle, který převzal společnost Sun a s ní i Javu, se podle Van Nesta chce „podílet na úspechu Googlu s Androidem,“ i když se na jeho vývoji nijak nepodílel.

Van Nest popisoval porotě některé komponenty Javy včetně samotného programovacího jazyka, jeho API a virtuálních strojů. Google tvrdí, že programovací jazyk Java i jeho API jsou v podstatě pouze dvě části programovacího jazyka jako takového. Podle něj proto nelze na API uplatňovat autorská práva, jako to není možné v případě programovacího jazyka. Podle Oraclu je ovšem API natolik samostatnou částí, že pro něj Google musí mít licenci.

Van Nest dále prohlásil, že Oracle považoval využití Javy pro Android za prospěšné. Advokát přehrál porotě video s generálním ředitelem Oraclu Larrym Ellisonem, na kterém oznamuje záměr převzít společnost Sun. Ta podle něj „otevřela Javu celému světu,“ a Oracle „bude v jejím přístupu v podstatě pokračovat,“ prohlašoval Ellison na videu.

Van Nest uvedl, že jedním z důvodů pro žalobu byla snaha Oraclu o vytvoření vlastní platformy pro smartphony, která ovšem selhala.

Byl pro vás článek přínosný?