Hlavní navigace

Soud vyzval USA k přípravě vydání dat MegaUploadu

16. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Sean Gladwell - Fotolia.com
Novozélandský soud přistoupil na kompromisní řešení navržené advokáty Kima Dotcoma, které by mělo překonat dosavadní překážku v dokazování Dotcomovy viny.

Vrchní aucklandský soud vyzval vládu USA k „okamžitému zahájení příprav“ kopie dat získaných ze serverů MegaUploadu obžalovanému Dotcomovi a jeho spolupracovníkům.


Podle vyjádření soudu, které přednesla v pátek soudkyně Helen Winkelmannová, se žádost týká více než 10 milionů e-mailových zpráv, záznamů finančních transakcí z mnoha různých zemí a více než 150 terabajtů dat zabavených pouze v serverech na Novém Zélandu. Podle vyjádření soudu byl na serverech v USA uložen velký objem dat, údajně až 25 petabajtů.

Kim Dotcom, Finn Batato, Mathias Ortmann a Bram van der Kolk čekají na soudní projednávání jejich vydání do USA kvůli porušování autorských práv, které by mělo proběhnout 6. srpna. Všichni obžalovaní popřeli jakékoli nezákonné aktivity.

Vláda USA nyní právně vyhodnocuje dřívější výnos soudce Davida Harveye z 29. května, podle kterého měly USA všechny podklady potřebné k jednání o vydání dodat do 21 dní. USA požádaly o zrušení tohoto výnosu.

Podle právních zástupců USA rozsah tohoto výnosu „překračuje podmínky soudního řízení žádající země.“ Podle USA by vláda měla všechny podklady poskytnout až ve chvíli, kdy budou obžalovaní předvedení před americký soud.

USA také prohlásily, že pokud by na výnos přistoupily, nedokázaly by splnit určený termín 21 dní, který je příliš krátký. Podle odborníků v USA zabere celý proces kopírování dat zhruba dva a půl měsíce. USA také namítly, že nemohou poskytnout čitelné kopie všech položek, které zkopírovaly, protože tento obsah byl uložen v zašifrované podobě.

Na to nyní Winkelmannová odpověděla, že obžalovaní požadují binární kopii disků, tedy že jim stačí zašifrovaná verze dat. Pokud jde o termíny, vysvětlila, že více času nemohou novozélandské soudy poskytnout, protože by to ohrozilo plánované projednávání v srpnu. „Je celkem dobře možné, že termín 6. srpna 2012 může být ohrožen, proto musí žalující strana učinit všechno pro to, aby k tomu nedošlo,“ vysvětlila Winkelmannová. Podle ní je poslední výnos rozumným kompromisem. Znamená to tedy, že USA nebudou muset poskytnout dešifrovaná data, jak bylo uvedeno v předchozím výnosu soudce Harveye.