Hlavní navigace

Soudní spory přivedly Kim Dotcoma na mizinu

 Autor: © Mega
Zakladatel portálu Mega upload Kim Dotcom, který je stíhán za masivní porušování autorských práv, je podle svých slov po dlouhých soudních bojích na mizině. Možná skončí i vězení.
Martin Stančík 27. 11. 2014

Sdílet

Dotcom uvedl, že jen výdaje za právníky od jeho zatčení na Novém Zélandu v roce 2012, kdy byl obviněn z internetového pirátství, činily deset milionů dolarů (220 milionů korun). Dotcom si najal místní právní firmu, která mu měla pomoci v jeho boji proti vydání do Spojených států.

Před dvěma týdny však právní tým ukončil své působení a Dotcom nyní oznámil, že se na dnešním slyšení u soudu bude zastupovat sám. Kromě porušování autorských práv muž čelí obviněním z vydírání, spiknutí a praní špinavých peněz.

Dotcom se přes Skype zůčastnil technologické konference v Londýně, kde uvedl, že jej právníci opustili proto, že mu došly peníze.

„Americkým úřadům se podařilo připravit mě o všechny zdroje a bez právníků jsem bezbranný,“ uvedl Dotcom. „Využili této příležitosti a požádali o to, aby byly změněny podmínky mé kauce.“

Prohlášení Dotcoma přichází jen několik měsíců poté, co mu soud umožnil nakládat s majetkem v hodnotě asi 750 000 dolarů, který byl zabaven při jeho zatčení. Další aktiva včetně bankovních účtů však zůstávají zmrazena.

Dotcomům majetek se zmenšil také poté, co investoval do kampaně politické strany na Novém Zélandu, která však propadla.

„Než jsem začal se svým politickým hnutím - Internetovou stranou - byl jsem na Zélandu celkem populární,“ řekl Dotcom, jenž má německé občanství.

„Poté, co jsem se zapojil do politiky se však ze mě stal vyvrhel. Nyní mě každý chce vidět zničeného.“ Dotcom si i nadále planí právníka v USA, který poskytl tento týden po vyjádření svého klienta taktéž rozhovor.

„Jeho aktiva jsou zmrazena po celém světě a my pracuje na tom, abychom se k nim dostali. Doufáme, že soudy v Hong Kongu a na Novém Zélandu mému klientovi zpřístupní prostředky alespoň za účelem placení právních poradců,“ uvedl Ira Rothken. „Jde o největší případ ochrany autorských práv ve Spojených státech a na Novém Zélandu v historii. Je to velmi drahý případ a vlády to dobře vědí.“ Jak dodal Rothken, na věci i nadále pracuje okolo dvaceti amerických právníků.  

Dotcom v roce 2013 spustil novou stránku Mega a v březnu tohoto roku uvedl, že je ohodnocena na 164 milionů dolarů. Později v tomto roce se firma, která portál provozuje, má objevit na burze. Ve firmě podíl nevlastní přímo Dotcom, ale jeho žena Mona. Dnešní slyšení se týká pouze toho, zda Dotcom neporušoval podmínky kauce, přičemž řízení o vydání do USA bude pokračovat až v polovině příštího roku.