Hlavní navigace

SPA: Klasické disky nejsou mrtvé

 Autor: © Santiago Cornejo - Fotolia.com
Společnosti Seagate Technology, Toshiba, Western Digitan a HGST na čtyřdenní konferenci Flash Memory Summit oznámí založení Storage Products Association, jejímž cílem bude propagace rotačních pevných disků.
Martin Stančík 16. 8. 2013

Sdílet

I když všichni členové asociace vyrábějí disky SSD, mají také zájem na tom, aby se opět začalo mluvit o HDD. „Pevné disky nekončí jen kvůli tomu, že zákazníci a firmy nyní kupují více flash disků,“ říká šéf SPA David Burks. „Disky NAND flash hrají důležitou roli, opravdu důležitou roli však hrají i HDD,“ uvedl Burks. Pravdou je, že množství dat uložených na tradičních discích je stále větší, než na flashových discích. S tím, jak se však novější technologie rychle rozvíjí, získává flash v poslední době čím dál více pozornosti. SSD nabízejí rychlejší přístup k informacím, zaberou méně místa a k jejich napájení je třeba méně energie, takže si je oblíbili jak spotřebitelé, tak velké firmy.

Podle analytika Rogera Kaye ze společnosti Endpoint Technologies Associates je logické, že výrobci disků chtějí opět zvýšit zájem o HDD. „Veřejnost je prakticky dotlačila k vyšší produkci flashových disků,“ řekl Kay. A ceny SSD mezitím padají. SPA chce, aby se o HDD mluvilo proto, že rotační pevné disky mají i v dnešní době svůj smysl, říká Burks. „Tyto disky budou v budoucnosti stále potřebné k tomu, aby bylo kam ukládat obrovské množství dat,“ dodal Burke. A SPA nyní promýšlí, jak svých cílů dosáhnout – zpočátku asociace plánuje účastnit se především veletrhů a konferencí (jako například již zmíněný Flash Memory Summit kde bude organizace představena).

Skupina by se nejprve chtěla zaměřit na propagaci hybridních disků, které primárně ukládají data na pevné disky a sekundárně na přidružené flashové disky. Jinými slovy, hybridy mají kombinovat rychlost flashe a poměr ceny a výkonu na gigabyte HDD. Hybridní disky mohou být ve firemním prostředí levnější alternativou, dodal Burke s tím, že tyto nové disky jsou dobrou alternativou pro zákazníky, kteří si nechtějí připlácet za počítače vybavené čistě jen flash disky. „Někdy je jednoduše nejlepší zkombinovat obě dvě technologie,“ dodal Burke. Podle analytika Josepha Unswortha ze společnosti Gartner se SPA chce na propagaci hybridních disků zaměřit proto, že je těžší je prodat. I když si správci systému uvědomují výhody kombinace flashového disku a HDD, většina z nich to raději dělá na systémové úrovni, než aby se museli zabývat správou hybridních disků.

A HDD jako takové jsou podle Kaye z Endpointu stále nejlepším médiem pro ukládání velkého množství dat, ke kterým se často nepřistupuje. „Například NSA v Utahu si klasických pevných disků koupí ještě velmi, velmi mnoho,“ dodal Kay.