Hlavní navigace

Spam nemizí, jen se přesouvá na mobily a do sociálních sítí

24. 1. 2011

Sdílet

Podle několika analýz v loňském roce množství spamu klesalo, alespoň pokud ho poměřujeme jako poměr spamu ku legitimním e-mailům.

Podle společnosti Cloudmark ale nejde o celkový pokles, spammeři se spíše snaží diverzifikovat své aktivity a kromě e-mailu se projevovat více také v sociálních a mobilních sítích. 

Spam je dnes rozesílán především pomocí botnetů a infikovaný počítač může v principu generovat libovolné aktivity. Spammeři si slibují, že jejich zprávy v sociálních sítích nebo zasílané na mobilní zařízení budou mít vyšší účinnost. Uživatelé zde ještě nejsou tak obezřetní, nepoužívají antispamové filtry a navíc v sociálních sítích může být zpráva lépe podvržena, jako by jejím odesilatelem byl příjemcův známý. Ovládnutí účtů je často usnadněno i tím, že mnoho lidí používá k různým internetovým službám stejná hesla.

Nadto, pokud se posuzuje množství spamu, je třeba vzít v úvahu, zda se vývoj nějak projeví v tom, kolik zpráv obejde antispamové filtry a skutečně přistane ve schránkách uživatelů. Také hraje roli, kolik zpráv bude zahozeno už po cestě a nebudou zabírat šířku přenosového pásma.

 

skoleni

Zdroj: HelpNet Security