Hlavní navigace

Spammeři skupují doplňky pro Chrome a mění je v adware

21. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Šiřitelé agresivní reklamy si našli nový způsob, jak své výtvory dostat k internetovým uživatelům.

V současné době jsou známé dva případy, kdy se dlouhou dobu legitimní rozšíření pro prohlížeč Chrome po prodeji změnilo ve zdroj vtíravé reklamy.

Jako první si nekalé praktiky nových vlastníků doplňku stěžoval Amit Agarwal, který svůj nástroj Add to Feedly v loňském roce prodal třetí straně. Ta jej pak bez jakýchkoliv rozpaků přeměnila v adware. V době prodeje mělo rozšíření přes 30 tisíc uživatelů.

Druhým známým případem je doplněk Tweet This Page od Romana Skabičevského, který své dílo prodal loni v listopadu. Skabičevskij se podle svých slov rozhodl rozšíření prodat za 500 dolarů, protože neměl čas na jeho další zlepšování.

„Žena vystupující pod jménem Amanda mě kontaktovala s tím, že má zájem o mé rozšíření pro další vývoj,“ napsal Skabičevskij v e-mailu. Sice mu to prý přišlo divné, protože jeho doplněk je šířen jako open source, takže má k jeho kódu každý přístup a může na něm pracovat, přesto však na prodej kývl.

Agarwalův příběh zní podobně – své rozšíření prý prodal za čtyřmístnou sumu poté, co se mu ozvala nějaká žena. „O měsíc později přišli noví majitelé Feedly s aktualizací, kterou umístili na Chrome store. Update však nepřinesl žádné nové funkce ani neopravoval žádné chyby. Místo toho se v něm objevily reklamy,“ řekl Agarwal.

V obou případech však nejde o reklamy, se kterými se běžně setkáváme na internetu. Jde o neviditelné reklamy běžící na pozadí, které nahrazují každý webový odkaz odkazem na vybraný partnerský program. Jednoduše řečeno se tak po aktivaci rozšíření objeví na každé webové stránce adware.

Z hlediska autorů adwaru je tento přístup méně pracný, než kdyby sami vytvářeli nová rozšíření pro Chrome. Při nákupu zaběhlého doplňku si totiž kupují často i velkou uživatelskou základnu. Tato investice se jim tak obvykle velmi rychle vrátí.

Obě zneužitá rozšíření již na Chrome Store nenajdete. Google je zřejmě na popud uživatelů odstranil. Zatím se neví, jestli šlo o ojedinělé případy, nebo je rizikových přeprodaných doplňků v oběhu více.

special_kyberutoky

Zpráva o adwaru v rozšířeních pro Chrome se začala rychle šířit. Vývojáři doplňku Honey prý byli hned několikrát kontaktováni autory adwaru a malwaru. Jeden z nich jim dokonce nabízel šestimístnou částku za každý měsíc, po který s ním budou přímo spolupracovat.