Hlavní navigace

Specializovaný software bude lhát za vás

3. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © queidea - Fotolia.com
Na popularitě získávají aplikace, které z uživatelů dělají rozené lháře. Často jdou až za hranici etiky.

Možná jste v poslední době slyšeli o novém webovém nástroji, který umí zobrazit procentuální srovnání falešných, neaktivních a aktivních uživatelů přihlášených k odběru libovolného účtu na Twitteru. Pokud jsou data serveru Fake Follower Check založena na reálných údajích, pak to znamená, že například americký prezident Obama nebo hudební hvězda Justin Bieber mají tisíce či dokonce milióny tzv. followerů, kteří nejsou skutečnými lidmi.

Podívali jsme se na tento fenomén trochu blíže a došli jsme k překvapujícímu závěru. Zdá se totiž, že nám tu roste nový trh služeb a nástrojů, které buď lidem pomáhají vymýšlet lži, nebo lžou rovnou místo nich.

Kolik stojí získání falešného věhlasu? V levnějším případě 14 dolarů. Právě za tolik si totiž člověk prostřednictvím služby InterTwitter může koupit tisíc followerů pro svůj účet na sociální síti Twitter. Získání pěti tisíc odběratelů pak na stejném místě vyjde na 43 dolarů a sta tisíc na 487 dolarů.

Ještě laciněji lze tisícovku followerů získat na webu FanMeNow, který si za takové množství účtuje jen 10 dolarů. Pro náročnější uživatele je tu pak služba Buy Active Fans, která dokáže zajistit i takové odběratele, kteří budou skutečně aktivní. Kromě Twitteru je takto možné získat fanoušky na Facebooku, YouTube, Instagramu a dalších sítích. Pro samotáře je tu například server GirlfriendHire, který vám za 5 dolarů sežene falešnou přítelkyni pro váš facebookový profil.

Dokonce i mobilní asistent Google Voice za vás bude lhát ostatním lidem. Když například zablokujete nějaké telefonní číslo, každý, kdo se vám z něj pokusí zavolat, se dozví, že číslo už delší dobu není v provozu. Stejně tak pro operační systémy iOS a Android existuje velké množství aplikací předstírajících telefonní hovory.

Některé z nich jdou tak daleko, že uživateli napovídají, co má říkat, aby si ostatní mysleli, že vede skutečný rozhovor. Mezi ty nejpopulárnější patří Fake-a-Call pro iOS, Fake Conversation pro iOS a Fake Call Me pro Android. Vedle falešný hovorů existují samozřejmě také aplikace pro zasílání falešných textových zpráv, jako například Fake-A-Message. Aplikace pro udání falešné GPS polohy už zřejmě nikoho nepřekvapí.

Pokud používáte operační systém Android a chcete, aby si ostatní mysleli, že naopak fandíte Applu, pak je aplikace Fake iPad 3 Screen určena právě pro vás. Aplikace Pwn Mail je zase určena pro příznivce spamu, umožňuje totiž posílání emailů z reálných i fiktivních adres.

Byl pro vás článek přínosný?