Hlavní navigace

Společnost Intel přichází s procesorem Core třetí generace

 Autor: © Lenovo
Procesor s kódovým označením Ivy Bridge je v porovnání s předchozí generací procesorů Core rychlejší a energeticky méně náročný.
Lukáš Pfauser 24. 4. 2012

Sdílet

Ivy Bridge Core i7Podle slov čelního manažera firmy Kirka Skaugena bude do nové rodiny procesorů patřit i řada 13 čtyřjádrových procesorů pro nejvýkonnější stolní počítače a notebooky. První přístroje postavené na nové platformě by měla společnost představit do měsíce. Intel uvedl, že na bázi Ivy Bridge již pracuje sto ultrabooků.

V ultraboocích budou konkrétně fungovat procesory dvoujádrové, jejichž spotřeba i rozměry budou dost nízké na to, aby se hodily pro účely takto koncipované výpočetních techniky (jednou z charakteristických vlastností ultrabooků je maximální tloušťka 18 milimetrů).

Společnost doufá, že ultrabooky s procesory Ivy Bridge setřou technologické mezery mezi notebooky a tablety s dotykovými obrazovkami, protože budou mít mimo jiné dlouhou životnost baterie nebo možnost rozpoznávání hlasu. Cena přístroje s platformou Ivy Bridge podle dostupných informací poklesne do konce roku na 699 dolarů (13,4 tisíc korun).

První procesor Ivy Brigde obsahuje osm jader typu Core i7, pět typu i5 a jedno nazvané Core i7-3920XM Extreme Edition, o kterém vedení firmy hovoří jako o nejrychlejším mobilním procesoru. Výrobce počítačů Acer už oznámil, že přichází s novými notebooky stojícími na architektuře i5 a i7, jejichž cena bude začínat na 699 dolarech (13,4 tisíc korun) a končit na 1199 dolarech (necelých 23 tisíc korun).

Většina notebooků i stolních počítačů vyjíždí z továrních linek v současné době s procesory Core s kódovým označením Sandy Bridge, které byly uvedeny na začátku loňského roku. Nové procesory Ivy Bridge dávají podle slov Kirka Skaugena také možnost dvakrát většího rozlišení a výrazně zlepšují fungování grafiky.

Dalším podstatným faktorem pro zlepšení nejnovějších „inteláckých“ procesorů jsou 3D tranzistory, které zvyšují výkon grafiky a zároveň šetří baterii. Představitelé firmy dále uvedli, že současně došlo ke zjemnění rozlišení při výrobě čipů, což ve výsledku znamená zvýšení výkonu procesoru o 37 procent v porovnání s procesory, které mají pouze plošné tranzistory.

Společnost kromě toho přišla s novinkou z oblasti zabezpečení operačního systému. Nové prvky OS Key a OS Guard budou poskytovat vysoceúrovňové zabezpečení, které bude fungovat pro prevenci malwaru. Prvky budou dostupné ale nejen pro novou verzi operačního systému od společnosti Microsoft – Windows 8 –, ale také pro Linux. Intel kromě toho zlepšil technologii na uzamčení ukradených počítačů a také na jejich odemčení pomocí SMS.