Hlavní navigace

Spor o XML: Microsoft o patentu věděl od samého začátku

Podle soudních dokumentů Microsoft věděl o patentu na technologii XML, drženém společností i4i již od roku 2001, přesto tohoto kanadského vývojáře softwaru obešel a přidal funkci XML do svého textového editoru Word.
Filip Brůcha 19. 8. 2009

Sdílet

O výsledku soudního procesu iniciovaného na popud kanadské společnosti i4i jsme vás informovali již v minulém týdnu. Microsoft musí firmě i4i dohromady zaplatit téměř 300 milionů dolarů jako náhradu za ušlý zisk a navíc dostal příkaz odstranit nástroj pro vytváření dokumentů ve formátu XML z aplikací Word 2003 a Word 2007 pro Windows a Word 2008 pro Mac. Rozsudek se vztahuje na území USA.

Nyní však vyšla najevo skutečnost, že Microsoft o patentu společnosti i4i od začátku věděl. V 65 stránkovém souhrnném stanovisku ze dne 11. srpna Leonard Davis z texaského okresního soudu uvádí, že důkazy předložené v průběhu května 2009 prokazatelně ukázaly, že zástupci Microsoftu se s vedením i4i setkali již v roce 2001, věděli o firemním patentu na editaci XML, a přesto Microsoft stále neudělal nic pro to, aby zaručil, že implantace jeho “vlastního“ XML do aplikace Word nebude tento patent porušovat.

David upozorňuje na interní email Microsoftu, který byl společností i4i předložen během soudního řízení, a který označuje jako “mimořádně kompromitující.“ E-mail byl zaslán Martinem Sawickim, členem vývojového týmu XML pro Word, jako odpověď jinému zaměstnanci Microsoftu, který Sawického informoval o patentu společnosti i4i.

„Viděli jsme je (produkty i4i) již před nějakým časem a setkali jsme se i s jejich tvůrci“ píše Sawicki ve svém emailu ze dne 11. ledna 2003. Ve svém emailu se pak zmiňuje i o aplikaci Word 11, což bylo kódové pojmenování editoru Word 2003.

První větší úspěch společnost i4i zaznamenala loni v květnu, kdy jí bylo texaským soudem přiřknuto 200 milionů amerických dolarů jako náhrada za vzniklé škody. Leonard David nyní částku zvýšil o další desítky miliónů, takže celkově bude muset Microsoft vynaložit asi 290,6 miliónů dolarů.