Hlavní navigace

Správa virtuálních strojů od Microsoftu

3. 5. 2007

Sdílet

Microsoft na trh uvedl druhou betaverzi produktu System Center Virtual Machine Manager, který má společnostem pomoci se správou virtualizačních řešení.

Microsoft na trh uvedl druhou betaverzi produktu System Center Virtual Machine Manager, který má společnostem pomoci se správou virtualizačních řešení.

Software, vydání jehož finální verze je naplánováno na druhou polovinu letošního roku, pomáhá maximalizovat využití zdrojů fyzických serverů a centralizovat správu i provisioning virtuálních strojů. Mimo to aplikace dokáže spravovat fyzické servery a je jádrem budoucí platformy pro správu, kterou Microsoft vyvíjí v rámci iniciativy DSI (Dynamic Systems Initiative).

Minulý rok senior viceprezident Microsoftu pro divizi serverů a nástrojů Bob Muglia prohlásil, že virtualizace je budoucností prostředí Microsoft Serveru. Na tomto poli však Microsoft konkuruje společnostem jako VMware a XenSource, které rovněž poskytují alternativy k řešení virtualizace. Příští rok Microsoft plánuje vydat add-on pro Longhorn s názvem Windows Server Virtualization, jehož součástí bude také technologie Windows Hypervisor – ta bude vlastně běžet nad hardwarem (mezi OS a hardwarem, nikoli až nad OS, jak tomu často bývá) a virtualizovat prostředky serveru pro jednotlivé virtuální stroj a operační systémy.

Beta 2 produktu Virtual Machine Manager (VMM) zahrnuje nové uživatelské rozhraní identické s tím v Operations Manageru 2007. VMM zvládá konverzi fyzického stroje na virtuální pro OS Windows Server 2000 a 2003 či konverzi virtuálního stroje VMware na virtuální stroj ve formátu VHD. Nechybí podpora 64bitových serverů ani možnost vzdálené instalace. Software je součástí Operations Manageru 2007 (uveden minulý měsíc), nebude chybět ani v Configurations Manageru 2007 (naplánován na konec září) a je rovněž k dispozici k bezplatnému stažení na adrese www.microsoft.com/scvmm.