Hlavní navigace

SSD disky pod lupou: Vyplatí se jejich pořízení?

9. 4. 2008

Sdílet

SSD disky dnes představují alternativu k současným pevným diskům. Lze jejich vyšší cenu kompenzovat například nižšími náklady na provoz? Jaké jsou jejich konkrétní výhody a nevýhody?


SSD disky dnes představují alternativu k současným pevným diskům. Lze jejich vyšší cenu kompenzovat například nižšími náklady na provoz? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Disky SSD (Solid State Drive) se ukazují jako jedna nejdůležitějších inovací pro PC za poslední několik let. Protože se však SSD disky ukazují jako poměrně drahé, mají některé korporace určité pochybnosti o tom, zda se vyplatí do těchto prostředků investovat. Následující článek se pokusí některé z těchto pochybností vyvrátit bližším pohledem na jejich celkové náklady na vlastnictví (TCO, Total Cost of Ownership).

V první řadě je třeba uvést určitá čísla ohledně úložných řešeních v korporátních noteboocích. Studie z loňského roku, kterou uveřejnila společnost McKinsey & Company, ukazuje, že přibližně 70 % firemních profesionálů potřebuje ke své práci přenosný počítač s pevným diskem, jehož kapacita nepřesahuje 60 GB. V současnosti jsou již dostupné SSD disky pro notebooky s kapacitou 128 GB a tak si rostoucí řada IT manažerů dovoluje pracovníkům, kteří pracují na cestách anebo příležitostně z domova, tuto alternativu nabídnout.

Uvedenému trendu odpovídá i zvětšující se počet výrobců přenosných počítačů, kteří svá zařízení s SSD disky nabízejí jako standardní volbu. Servery a desktopy, které budou SSD disky vybaveny, se na trh dostanou ve větší míře už v blízké době.

To, že SSD disky v obě nezahrnují žádné mechanické části, jsou extrémně odolné, neemitují prakticky žádné zbytkové teplo a nabízejí vyšší výkon než tradiční pevné disky založené na magnetické rotující plotně, je důvodem, proč si tato technologie získává ve světě stále více zastánců. Avšak ještě větší zájem o tato řešení lze očekávat, až si IT manažeři udělají vlastní SSD TCO analýzy, kde je TCO definováno jako náklady vzniklé během celého životního cyklu osobního počítače, kdy je v úvahu vzat nejen prvotní náklady spojené s nákupem zařízení, ale i výdaje spojené s údržbou a s případným přerušením práce vinou poruchy úložného systému v PC.

TCO pro SSD
Cena SSD se v současnosti pohybuje okolo desetinásobku toho, co stojí tradiční pevný magnetický disk, což je hlavní příčina toho, že mnozí IT manažeři nad nasazením SSD disků váhají. Ale existuje řada oblastí, kde nasazení SSD disků může pro firmu přinést významné úspory – ať už jde o počítače připojené k síti či přímo o síťové servery.

Oblastí největších úspory představuje mimořádná spolehlivost SSD disků. Výše zmíněná studie firmy uvádí, že 44 % dotázaných firem zaznamenalo během jediného roku poruchy pevných disků u 5-10 procent svých notebooků. Dalších 37 % dokonce odpovědělo, že tuto neblahou zkušenost má u více než 10 procent přenosných PC.

Neproduktivní čas, který je s těmito výpadky spojen, přitom neznamená jen to, že se zastaví firemní procesy, ale i to, že společnost musí platit svého pracovníka i v době, kdy je jeho přínos kvůli nefunkčnímu PC pro firmu nulový. Například právník nebo konzultant si účtuje hodinovou sazbu ve výši i mnoha tisíc korun, takže vlastně náklady na SSD disk v tomto případě se vyrovnají pouze několika hodinám jeho práce.

Další náklady je třeba připočítat tomu, že pracovníci IT podpory musí poničený pevný disk vyměnit a obnovit na něm data, která byla ztracena. A také je vhodné připomenout, že SSD disky jsou imunní na fragmentaci dat, takže práce s daty je rychlejší - a vyšší je tedy i celková výkonnost pracovníků).

Studie také ukazují, že průměrná doba mezi dvěma poruchami je u SSD disků 2 miliony hodin, kdežto u klasických pevných disků jen 300 tisíc hodin.

Vylepšení výkonu
Vedle přínosů daných vyšší spolehlivostí nabízí SSD disky i významné benefity výkonnostní. Například čas bootování u notebooků může být u notebooků se SSD disky až poloviční a aplikace je možné spouštět 1,5 až 3 rychleji. Rychlost čtení a zápisu dat může být oproti klasickým pevným diskům až pětinásobná. V případě serverů nebo desktopů je nárůst výkonu závislý na konktétní aplikaci, ale v průměru se oproti vysoce výkonným magnetickým pevným diskům jedná až o trojnásobek možných vstupně/výstupních operací za sekundu (především to platí v případě náhodných požadavků na čtení). Díky tomu je potenciálně možné nahradit jedním diskem SSD čtyři, ale i více klasických disků při současné úspoře nákladů a zvýšení produktivitu serveru.

Dalším důležitým parametrem, na který mnoho IT manažerů slyší, je spotřeba elektrické energie. SSD disky v noteboocích spotřebovávají oproti klasickým pevným diskům necelou třetinu energie, což zvyšuje výdrž na baterie až o 10 %. V případě firemních serverů je úspora ještě zřetelnější a navíc, SSD disky vyzařují méně zbytkového tepla, což znamená i menší náklady na chlazení.

Firma Samsung pro stanovení TCO SSD disků pro notebooky nabízí na svém webu jednoduchou utilitu (kalkulátor), kde IT manažer pouze zadá počet přenosných počítačů ve firmě, údaj o počtu porouchaných pevných disků během jednoho roku, průměrnou cenu zařízení, dobu obnovy strojového parku, náklady na IT podporu či obor činnosti. Výsledkem je TCO SSD disků pro celou flotilu notebooků ve firmě dostupný z mnoha pohledů.
Nenechte si ujít:
Diskové pole s SSD disky nabízí Rekonix

Asus představil miniaturní a lehký notebook U2E se SSD diskem

Disky SSD začala ve svých úložných systémech nabízet firma EMC

Hitachi uvede disky pro notebooky velké 500 GB

Výrobci pevných disků ohlašují další zvyšování kapacit

Samsung připravuje SSD disk o kapacitě 256 GB

USB flashdisky – hrozba pro počítače?

Ceny flash pamětí budou padat dál


Na závěr si dovolím ještě malou poznámku. SSD disky si není třeba představovat jako zařízení, jež mají podobu klasických pevných disků třeba 2,5palcového formátu. Díky tomu, že jsou založeny na paměťových čipech, lze je integrovat do různých komponent. Velmi dobře si lze třeba představit, že SSD disk bude ve skutečností už přímo součástí základní desky počítače, což může vést k dalším úsporám při jejich nákupu.

Autor je pracovníkem společnosti Samsung Semiconductor.