Hlavní navigace

SSD zvýšily rychlost Instagarmu ve službě Amazon EC2

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Podle spoluzakladatele společnosti pomohly disky SSD splnit požadavky uživatelů Instagramu na rychlost.
Tadeáš Pelech 23. 9. 2012

Sdílet

Na konferenci GigaOm Mobilize v San Francisku vystoupil mimo jiné i spoluzakladatel služby sdílení fotografií Instagram Mike Krieger, který posluchače informoval o tom, že nasazení disků typu SSD v cloudové službě Amazon EC2 zvýšilo rychlost zpracování dat ve virtuálních serverech dvacetinásobně.

Instance virtuálních serverů vyhrazené Instagramu nepoužívají síťově připojená disková pole, ale disky SSD přímo připojené k jednotlivým fyzickým serverům, na kterých jsou virtuální stroje služby EC2 provozované. Instagram coby významný zákazník dostal příležitost vyzkoušet tuto konfiguraci mezi prvními, ještě předtím, než ji Amazon nabídne plošně všem zájemcům.

Podniky začínají nasazovat SSD jako rychlejší, kompaktnější a energeticky úspornější variantu klasických rotačních disků, i když cena za gigabit je stále o hodně vyšší. Mezi průkopníky v tomto přechodu patří i služby fungující na principech Webu 2.0, jako například Instagram.

Krieger neprozradil přibližný objem dat, který Instagram zpracovává, zmínil se ale aspoň o tom, že uživatelé prozatím nahráli zhruba 5 miliard fotografií.

Instagram začal využívat cloudových serverů EC2 již v počátcích své existence, protože mu pomohly vypořádat se s prudkým nárůstem počtu uživatelů i dat, která si ve službě ukládají. Podle Kriegera nicméně začínali s jedním pronajatým serverem v datacentru v Los Anageles. „V začátcích jsme byli na štíru s plánováním,“ prozradil Krieger. Jiné start-upy sídlící v okolí jejich ústředí v San Francisku jim doporučily EC2 jako dostatečně flexibilní infrastrukturu. Instagram se těmito radami řídil a od těch dob je podle Kriegera s nabízenými službami spokojen.

Krieger dále prozradil, že přesto, že službu v současnosti využívá přes 100 milionu uživatelů, o infrastrukturu se stará pouze on se dvěma dalšími kolegy. Jeho společnost podle něj již v počátku pochopila, že je zbytečné vyvíjet všechno vlastními silami, když je možné jednoduše využít stávajících možností. Nemuseli tedy budovat vlastní disková úložiště ani výpočetní centra a dokonce ani nemuseli vyvíjet jednotlivé komponenty uživatelského rozhraní.

„Podstatnou částí naší práce je přijít na to, v čem chcete a můžete být dobří,“ řekl Krieger. V případě Instagramu je to rychlost. Tvůrci této služby pochopili, že uživatelé jejich aplikaci často používají během krátkých přestávek, například při čekání na autobus, a potřebují proto své snímky nahrát a ostatní zobrazit velmi rychle. „Vyplňujeme mezery v životech našich uživatelů,“ prohlásil Krieger.